ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)
Od 1 września 2019 do 31 grudnia 2022 r. we współpracy z partnerami z Polski (Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Niepubliczna szkoła podstawowa w Lamkowie), Włoch (szkoła podstawowa Istituto comprensivo Folignano-Maltignano, uniwersytet w Teramo) i Portugalii (zespół szkół São Bruno w Oeiras) realizowaliśmy projekt partnerstwa strategicznego dla edukacji szkolnej pt. “Stara i nowa Europa – sztuka jako klucz do zrozumienia przemian społecznych i politycznych”.
Celem projektu było zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się sztuką poprzez osadzenie jej w szerszym, wielodyscyplinarnym kontekście. Chcieliśmy pokazać uczniom dzieła sztuki jako świadectwo czasów, w których powstały, tendencje artystyczne, jakie krążyły i rozpowszechniały się w Europie w czasach sprzed Internetu i szybkiej komunikacji oraz to, w jaki sposób były one powiązane z sytuacją polityczną i społeczną. Sztuka stanowi źródło inspiracji, tematów do dyskusji, pretekst do nawiązania kontaktów z młodymi ludźmi z innych krajów.
GRUDZIEŃ 2019: Pierwsze spotkanie projektowe w Olsztynie
Przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich spotkali się w Olsztynie. Dla gości z zagranicy była to pierwsza wizyta w Polsce. Podczas spotkania omówiliśmy szczegółowy program na pierwszy rok realizacji projektu.
Kolejny etap: rekrutacja uczestników. Zostanie przeprowadzona oddzielnie w każdej szkole.
Projekt ma swój Twin-space
Marlene, Claudia, Silvia, Roberta, Alessandro, Nika, Gabriele, Agnieszka, Małgorzata, Bożena, Monika, Beata i Mariola pod fachową opieką Macieja Janickiego (Filmowanie Kreatywne) zgłębiali tajniki tworzenia filmów. Nauczyli się podstawowych zasad filmowania (ustawiania kamery, nagrywania dźwięku, ustawiania tła, sceny, wywiadów) oraz montażu filmów (oprogramowanie, dobór muzyki, prawa autorskie). TUTAJ dostępne są materiały z warsztatów.
Materiały do filmów zostały zebrane w instytucjach kultury: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galeria Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (dziękujemy za udostępnienie sali na jeden dzień warsztatów), Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Teraz swoimi umiejętnościami dzielą się z uczniami przygotowując ich do kolejnego etapu projektu – sztuka w obiektywie kamery młodych Europejczyków – warsztaty wideo dla uczniów.
TUTAJ przeczytacie artykuł na temat warsztatów opublikowany w Gazecie Olsztyńskiej
Coronavirus zmusił nas do zmiany harmonogramu projektu ☹️
Majowe warsztaty dla uczniów zostaną zorganizowane w późniejszym terminie. Nie tracimy nadziei i nie składamy broni!
Seria filmów instruktażowych uczących filmowania za pomocą smartfona
Z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń nie udało się zorganizować warsztatów dla uczniów, ale od czego są narzędzia cyfrowe😃
Z okazji Erasmus Days zorganizowaliśmy wirtualne spotkanie młodych uczestników projektu.
Brian, Alice, Thomas, Victoria, Lise, Dylan, Francesco, Laura, Raffaele, Alice, Marysia, Beata, Marcin, Daria i Kajetan zaprezentowali siebie, swoje szkoły i regiony, oczywiście w języku angielskim. Bardzo się cieszymy, że udało nam się spotkać w tak szerokim gronie!
Udało się wyjść w teren 😃 Uczniowie z Lamkowa odwiedzili Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie zbierali informacje i materiały na temat tego ważnego wydarzenia z historii regionu.
Uczniowie ze szkoły Sao Bruno odwiedzili Urząd Miasta Caxias, gdzie znajduje się cenny obraz lokalnego artysty (o tym, że cenny, świadczy fakt, że w przeszłości obraz był przedmiotem zuchwałej kradzieży – na szczęście wrócił na swoje miejsce).
O tym, czego się dowiedzieli, opowiedzą w filmikach i prezentacjach.
Sami zobaczcie!
Prezentacja o królu Władysławie Jagiełło: Pobierz
Prezentacja o bitwie pod Grunwaldem: Pobierz
15-19 listopada, Oeiras, Portugalia. Pogoda znakomita (na specjalne zamówienie), woda w Atlantyku mocno rześka, humory uczestników doskonałe 🙂
TUTAJ dostępne są materiały z warsztatów.
Nauczyciele z Lamkowa, Folignano-Maltignano i Oeiras pod okiem Manuela Henriquesa uczyli się trudnej sztuki teatralnej, a przede wszystkim tego, w jaki sposób teatr wykorzystać na lekcjach. Rozgrzewka ciała i głosu, uważność i świadomość, poszukiwanie i uwalnianie emocji, improwizacja, interpretacja, współpraca w grupie – te zagadnienia przewijały się przez cały tydzień.
Jeden dzień warsztatów spędziliśmy w ośrodku kultury założonym w dawnej fabryce prochu – przykład ciekawego pomysłu na rewitalizację terenów postindustrialnych oraz aktywnego zwiedzania muzeum: tutaj Mapa das Ideias wdrażała i testowała rozwiązania angażujące publiczność odwiedzającą muzeum. Mieliśmy też możliwość rozmowy na temat produkowanych przez tę firmę zestawów edukacyjnych dla szkół, które pozwalają opowiadać o historii i kulturze w atrakcyjny sposób.
Podczas tego tygodnia odkrywaliśmy dziedzictwo kulturowe Lizbony, Oeiras i Sintry zwiedzając miasta i najważniejsze zabytki.
Folignano, 30 maja-3 czerwca 2022
Po dwóch latach oczekiwania i przekładania terminów, udało się! Pierwsze, trójstronne warsztaty dla uczniów odbyły się w malowniczym Folignano, prowincja Ascoli Piceno, pod gorącym włoskim słońcem. Aby dobrze poczuć ducha włoskiej historii i sztuki, uczestnicy rozpoczęli przygodę od zwiedzania Rzymu – Koloseum i Forum Romanum widziane z bliska zrobiły na nas ogromne wrażenie! Podobnie jak Folignano i Teramo – nasze miasta partnerskie, które wielkością nie mogą ze stolicą konkurować, ale urodą i bogactwem zabytków jak najbardziej.
Podczas warsztatów odkryliśmy twórczość Osvalda Liciniego, artysty malarza pochodzącego z regionu Ascoli Piceno, abstrakcjonisty, miłośnika malarstwa graficznego. Zainspirowani jego twórczością, uczniowie stworzyli własne dzieła sztuki, na papierze i na koszulkach. Zwieńczeniem artystycznych zmagań było wspólne malowanie muralu.
Warsztaty to nie tylko doświadczenie kreatywne i artystyczne – to także okazja do poznania kultury innego kraju, przetestowania swoich umiejętności językowych i nawiązania nowych znajomości – tego ostatniego doświadczenia młodzież nie mogła się doczekać.
Dziękujemy nauczycielom ze szkoły w Folignano za doskonałą organizację pobytu i zajęć!
Olsztyn, 10-14 października 2022
Kolejne, międzynarodowe spotkanie młodzieży, tym razem pod polskim słońcem, które dopisało pomimo jesiennej pory.
Na początek trochę historii i zwiedzanie Warszawy, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego. A później było bardzo artystycznie: teatr, film, dźwięk, sztuka – pokazaliśmy Olsztyn od zupełnie innej strony: uczniowie zwiedzili rozgłośnię radiową (gdzie udzielili wywiadu), teatr (w tym zwykle niedostępne zakamarki), wydział sztuki na olsztyńskim uniwersytecie. Uczyli się krzyczeć, tupać, skakać, aby uwolnić głos i emocje. Dowiedzieli się, jak podłożyć dźwięk do filmu, a także jak dźwięki powstają.
Nie zabrakło też czasu na poznanie przyrodniczego dziedzictwa, z którego Olsztyn słynie, i na integrację przy tradycyjnym ognisku. Naprawdę trudno było się rozstać!
Dziękujemy szkole w Lamkowie za bogaty program i znakomitą organizację 😊