ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)
Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie
zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Zientek i promocję jej książki „Polki na Montparnassie”
Prowadzenie: Ewa Mazgal
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Sylwią Zientek przedstawiającą w swojej książce historię dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata. To miejsce, gdzie tworzyły nie tylko Olga Boznańska czy Tamara Łempicka. Żyło tam blisko dwieście Polek artystek. Malowały, kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki. Wreszcie… żyły jak chciały. Wśród bohaterek znalazły się m.in.: pierwsza polska malarka ciesząca się międzynarodową karierą, ceniona kobieta kubistka, propagatorka równouprawnienia kobiet, bezpruderyjna, niebojąca się żyć w związkach poliamorycznych i wiele, wiele innych.
Sylwia Zientek – utalentowana powieściopisarka, tworząca w nurcie literatury obyczajowej, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autorka bloga Fantasmagoria, w którym zamieszcza interesujące szkice biograficzne o znanych osobach z kręgu sztuki. W dorobku literackim Sylwii Zientek znajdują się liczne pozycje, takie jak „Polki na Montparnasse”, „1920. Nadzieja nie umiera nigdy”, „Hotel Varsovie. Królewski szpieg”, „Hotel Varsovie. Bunt chimery”, „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty”, czy „Kolonia Marusia”.
Od Autorki: Olsztyn to miejsce mojego urodzenia. Moi rodzice poznali się w Olsztynie, tam wzięli ślub i mieszkali przez ponad 20 lat. Zaraz po moim urodzeniu tata objął dowództwo jednostki wojskowej w Biskupcu i tam właśnie spędziłam moje wczesne dzieciństwo. Kiedy całą rodziną przenieśliśmy się do Warszawy nie było dnia, aby moja mama z ogromnym sentymentem nie wracała pamięcią do Olsztyna, tamtejszych jezior, które ogromnie kochała. Spędzili z ojcem swoje najlepsze lata życia w tym mieście.
20 kwietnia /środa/ 2022 r., godz. 17.30
Miejsce: Sala konferencyjna 3 (poziom I), Wojewódzka Biblioteka Publiczna; ul. 1 Maja 5