ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

Micro-Folie, interaktywne wirtualne muzeum

Czym jest Micro-Folie?

To interaktywne wirtualne muzeum, zbiór ponad 2000 dzieł sztuki, zdigitalizowanych w bardzo wysokiej rozdzielczości. Sztuki piękne, architektura, osiągnięcia naukowe, spektakle i występy na żywo…

Projekt Micro-Folie prezentuje dzieła wielu znanych muzeów i instytucji: Centrum Pompidou, Pałac w Wersalu, Cité de la Musique – Filharmonia w Paryżu, Festiwal w Avignon, Instytut Świata Arabskiego, Muzeum Luwr, Muzeum Narodowe Picasso-Paris, Muzeum Orsay, Muzeum Quai Branly-Jacques Chirac, Opera Narodowa w Paryżu, Grand Palais i Universcience.
Francuskie Ministerstwo Kultury powierzyło La Villette misję realizacji projektu Micro-Folie we Francji oraz za granicą poprzez sieć Instytutów Francuskich i Alliances Françaises.

Ta wirtualna galeria inspiruje, budzi ciekawość zwiedzających i jest skierowana do wszystkich odbiorców – również tych, którym obcowanie ze sztuką nie jest po drodze.

Zabierzemy Was na wirtualną wycieczkę po galerii z arcydziełami kultury światowej pochodzących z różnych epok artystów znanych takich jak np. Magritte, Matisse, Picasso, de la Tour, Manet, Monet, Degas, Renoir… ale też wiele wiele innych. Po zwiedzaniu czeka na was interaktywna zabawa na tabletach z wybranymi dziełami sztuki. Dodatkowe edukacyjne zadania pozwolą poznać i zapamiętać wybrany obraz czy rzeźbę. To niesamowita okazja odkrywania i podziwiania fascynującego świata sztuki na wyciągnięcie ręki. Mamy nadzieję, że poprzez projekt odczarujemy wspólnie sztukę i pokażemy, że jest dostępna dla każdego i „nie jest taka straszna, jak ją malują”. 

Wystawa będzie dostępna w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie od 10 marca do 28 kwietnia 2023 roku.

Zapraszamy na spotkania z Micro-Folie:

Grupy szkolne (młodzieżowe) od 14 lat – poniedziałek, wtorek, czwartek – godz. 10.00

Grupy szkolne (dziecięce) 7-12 lat – środa, piątek – godz. 10.00

Osoby dorosłe, spotkania popołudniowe, na zapisy:

18.04 (wt) godz. 17.30 – Kolekcja narodowa nr 1 – Kolekcja zawiera dzieła wielu znanych muzeów i instytucji: Centrum Pompidou, Pałac w Wersalu, Cité de la Musique – Filharmonia w Paryżu, Muzeum Luwr, Muzeum Narodowe Picasso-Paris, Grand Palais i Universcience.

19.04 (śr), godz. 17.30 – Kolekcja narodowa nr 3 – Narodowa Kolekcja nr 3 zaprasza do (ponownego) odkrycia arcydzieł i bogactw 12 najważniejszych instytucji narodowych, a wśród nich: Sztuki Piękne Paryża, Biblioteka narodowa Francji, Centrum Narodowych Pomników, Narodowe Centrum Sztuk Cyrkowych, Narodowe Centrum Sztuk Plastycznych, Narodowe Muzeum Archeologiczne – Saint-Germain-en-Laye, Muzeum Narodowe Sztuk Azjatyckich, Narodowe Muzeum Historii Naturalnej oraz spojrzenie za kulisy: Numeridanse (multimedialna platforma tańca), Teatru Odeon czy Radia France.

26.04 (śr), godz. 17.30 – Kolekcja krajów Unii Europejskiej – Zaprezentujemy kolekcję 366 dzieł pochodzących z krajów Unii Europejskiej, m.in.: Muzeum w Luwrze, Muzeum Prado, Narodowa Galeria w Irlandii, Muzeum Akropolu w Atenach, Muzeum Historii i Sztuki w Luksemburgu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Królewskie Muzea Sztuk Pięknych Belgii, Muzeum Picassa, Muzeum Fotografii w Charleroi, Węgierskie Muzeum Narodowe, Opera narodowa w Paryżu…

27.04 (czw), godz. 17.30 – Kolekcja krajów Unii Europejskiej

W miarę możliwości (po wcześniejszym umówieniu) jesteśmy też otwarci na zwiedzanie grupowe (min. 8 osób) w innych terminach.

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: kursy@cpf.olsztyn.pl lub telefonicznym: 504 914 186

Partnerzy projektu: Micro-Folie: La Villette – Centrum Nauki i Przemysłu w Paryżu oraz sieć Alliance Francaise w Polsce

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.