ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

Ciné club / seans na piętrze / ‘Les Chatouilles’

Projekcja filmu „Les Chatouilles” / “Łaskotki”, reż. Andréa Bescond i Eric Métayer (2018), 103’

🎞 W dzieciństwie Odette była molestowana przez najlepszego przyjaciela swoich rodziców. W wieku 30 lat stała się kłębkiem gniewu i bólu. Dzięki tańcu i terapii udaje się jej uwolnić od swojej tajemnicy… Poprzez sesje terapeutyczne u psychologa, film pokazuje historię głównej bohaterki od ósmego roku życia, kiedy tragiczne wydarzenie wywraca jej życie do góry nogami.

📽 Adaptując swój autobiograficzny monodram (nagrodzony nagrodą Moliera w 2016 roku), choreografka i aktorka Andrea Bescond stworzyła film, który jest nieco słoneczny i pełen życia. Swobodne podejście do reżyserii (włączenie tańca, przeplatanie teraźniejszości z przeszłością, poetyckie znaleziska…) są początkowo niepokojące. Ale to właśnie one stanowią o sile i wyjątkowości tego filmu.

🎞 Cezar za najlepszą adaptację oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej -Karin Viard podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku.

📽 Warto dodać, że 10 lat po wystawieniu sztuki Andrei Bescond “Les Chatouilles ou la Danse de la colère”, / „Łaskotki” lub Taniec gniewu” francuska pisarka, reżyserka i aktorka powróciła na scenę 11 kwietnia 2024 r. w Teatrze Atelier w Paryżu. Wielokrotnie nagradzana sztuka opowiada historię Andrei Bescond, która w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie.

* Wstęp wolny. Film z polskimi napisami.

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.