ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

Ciné club // seans na piętrze

Powracamy do ‘ciné-club’, comiesięcznego klubu filmowego. Wspólnie będziemy odkrywać filmy francuskie, francuskojęzyczne, podejmując poniekąd ideę braci Lumière: ‘Montrer le monde au monde’ (fr. Pokazywać światu świat).
Naszą ideą jest spotkanie z ludźmi, przyjemność z oglądania filmów, a jednocześnie możliwość wymiany spostrzeżeń oraz zaproszenie do małej dyskusji.

Proponujemy “Petit Pays” / “Tęsknota”, francusko-belgijski film dramatyczny nakręcony w Rwandzie, reż. Éric Barbier, (2020), 1h53

Barbier ukazuje dramatyczne wydarzenia z lat 1993-1994. W Burundi ma dojść właśnie do pierwszych demokratycznych wyborów. Gabriel ma dziesięć lat i mieszka w Burundi ze swoim francuskim ojcem, przedsiębiorcą, rwandyjską matką i młodszą siostrą Aną, w wygodnej dzielnicy dla emigrantów. Gabriel spędza większość czasu na wygłupach z przyjaciółmi. Spokojna codzienność wkrótce zostaje zachwiana przez geopolityczną rzeczywistość Burundi i regionu Wielkich Jezior. Chłopak będzie naszym przewodnikiem po niuansach tej historii.

Jest to adaptacja pierwszej powieści Gaëla Faye’a, opublikowanej w 2016 roku i nagrodzonej wieloma nagrodami literackimi. Jest to częściowo autobiograficzna opowieść autora. Napisał on również piosenkę o tym samym tytule (2013).

W głównej obsadzie “Petit Pays” znaleźli się dwaj młodzi aktorzy, Djibril Vancoppenolle i Dayla De Medina, rwandyjska aktorka Isabelle Kabano i francuski aktor Jean-Paul Rouve, dobrze znany szerokiej publiczności, który zagrał w kultowych francuskich komediach “Nos jours heureux” (2006), “RRRrrrr!!!” (2004)….

W 2017 roku reżyser Eric Barbier wyreżyserował adaptację powieści Romaina Gary’ego “La Promesse de l’aube” / “Obietnica poranka”.

Wstęp wolny. Napisy w języku polskim.
Po filmie zapraszamy na dyskusję i podzielenie się wrażeniami.
Spotkanie poprowadzi Claire, wolontariuszka EKS, która wybrała dla Państwa ten film.

Słowo ‘ciné-club’ zostało wymyślone w 1920 roku przez Louisa Delluca, wielkiego reżysera francuskiego w epoce kina niemego oraz wielkiego krytyka, jednego z pierwszych, którzy uznali kino za sztukę.

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.