ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

28. DNI KULTURY FRANCUSKIEJ i FRANKOFONII 14-27 marca

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

14.03 / czwartek / 15:00
Spotk’Ado* / Spotkania dla młodzieży

Czym jest Frankofonia? Język francuski to nie tylko Francja. Zapraszamy w podróż do wspólnego odkrywania krajów francuskojęzycznych.
Prowadzenie: Claire Delobelle wolontariuszka z Francji (program Europejski Korpus Solidarności).
*Spotk’ADO to warsztaty, kino, muzyka, gry, klub książki, wspólne projekty, dyskusje… co dwa tygodnie nowe aktywności. Proponujemy różnorodne zajęcia, by cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, praktykowania francuskiego. Jeśli jesteś w szkole średniej (lub po) albo na studiach, te popołudnia są dla Ciebie!

14.03 / czwartek / 17:30
„Pogarda” (reż. Jean-Luc Godard, 1963) / ciné club / seans na piętrze z prelekcją

“Pogarda” / “Le mepris”, reż. Jean-Luc Godard, 1963, (1h50)
Głośna ekranizacja powieści Alberto Moravii zestawiająca dwa różne filmowe światy: europejski oraz amerykański. 
Wielki reżyser Fritz Lang (na ekranie występuje w roli samego siebie) za namową amerykańskiego producenta Jeremiaha Prokosha przygotowuje się do nakręcenia Homerowskiej „Odysei”, której adaptacji ma dokonać Paul Javal. Wraz z żoną Kamillą, krytyczną wobec przemiany męża, Javal zjawia się w willi producenta na Capri, by przedyskutować koncepcję mającego powstać filmu. Reżyser widzi go inaczej niż producent, scenarzysta wprawdzie docenia jego wizję, ale musi pozostać lojalny wobec Prokosha. Obok wątku artystycznego, toczy się historia rozkładu relacji między małżonkami. Pozornie nieszkodliwy incydent z producentem prowadzi młodą kobietę do głębokiej pogardy dla męża. Film powstawał z gwiazdami pierwszej wielkości (Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Jack Palance, Giorgia Moll i Jean-Luc Godard występuje na ekranie jako asystent Fritza Langa) – sam traktując o kinie i procesie twórczym – był areną sporów twórcy z producentami.
Jean-Luc Godard (1930-2022), reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy. W 1960 roku zrealizował film „Do utraty tchu” (À bout de souffle), który przyniósł mu wielki sukces i stał się jednym z założycielskich filmów francuskiej Nowej Fali (Nouvelle Vague). Znany z takich filmów jak: „Kobieta jest kobietą” (Une Femme est une femme, 1961), „Szalony Piotruś” (Pierrot le fou, 1965). Wiele z filmów Godarda stało się wyzwaniem dla tradycyjnej konwencji kina Hollywood. Jako reżyser jest często uważany za jednego z najbardziej ekstremalnych lub radykalnych przedstawicieli Nowej Fali. Jego filmy są odzwierciedleniem jego politycznych ideologii, jak również jego znajomości historii filmu. Jego filmy często odwołują się do egzystencjalizmu.
Prowadzenie prelekcji i dyskusji: Marek Barański
Marek Barański, poeta, dziennikarz, absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975). Ponad trzydzieści lat pracował jako dziennikarz i redaktor w „Gazecie Olsztyńskiej”. Debiutował opowiadaniem w tygodniku „Na przełaj” (1968). Autor sześciu książek poetyckich.
*Film z polskimi napisami. 

15.03 / piątek / 17:30
Café français / klub konwersacyjny / feministycznie

W związku z przypadającym 8 marca Międzynarodowym Dniem Praw Kobiet zapraszamy do rozmowy na temat kobiet we Francji. Nasza dyskusja skupi się na feminizmie, prześledzeniu historii praw kobiet we Francji i najważniejszych wydarzeniach tego ruchu społecznego. Przyjrzymy się również temu, w jaki sposób miejsce kobiet we Francji znajduje się w centrum debat w wielu dziedzinach (polityka, sektor zatrudnienia, sfera rodzinna itp.) oraz w jaki sposób internet i media społecznościowe odgrywają obecnie ważną rolę w podejmowaniu coraz bardziej współczesnych wyzwań. 

En lien avec la date du 8 mars, considérée comme la journée internationale des droits de la femme, nous vous proposons de discuter des femmes en France. Notre discussion placéz sous le signe du féminisme retracera l’histoire des droits de la femme en France ainsi que les évènements majeurs du mouvement. Nous verrons également comment la place des femmes en France est au cœur de débats dans de nombreux domaines (la politique, le secteur de l’emploi, dans la sphère familiale etc.), mais également comment internet et les réseaux sociaux jouent aujourd’hui un rôle majeur dans le développement d’enjeux encore plus contemporains. 

16.03 / sobota / 10:00-12.00
Paryż w walizce / AmStramGRAnimacje / animacje kulturowo-językowe dla dzieci

Centrum zaprasza dzieci (6-11 lat) na wspólny spacer urokliwymi uliczkami Paryża. Naszym przewodnikiem będzie lew, który przeprowadzi nas ulicami jednego z najpiękniejszych miast Europy. Zajrzymy do muzeów, na Montmartre, pospacerujemy po Placu Trocadéro oraz poznamy artystów malarzy, muzyków i pisarzy francuskich, którzy mieszkali i tworzyli w Paryżu.

*Obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 marca mailowo: kursy@cpf.olsztyn.pl lub telefonicznie: 504 914 186.

18.03 / poniedziałek / 17:30
Rumunia – łacińska wyspa na słowiańskim morzu

Kim są Rumuni – skąd wziął się ten naród kultury łacińskiej na słowiańskim Wschodzie Europy? Jak stworzył w XIX wieku nowe europejskie państwo? Dlaczego jest szczególnie związany z kulturą i językiem francuskim? Jak to się stało, że po wyjątkowo tragicznym doświadczeniu komunistycznej dyktatury, Rumunia jest dziś – obok Polski – najważniejszym krajem wschodnie flanki NATO i Unii Europejskiej? Na te pytania odpowie Bogumił Luft, dziennikarz, były ambasador Polski w Rumunii i Republice Mołdawii, autor książki „Rumun goni za happy endem” (Wyd. Czarne 2014, III wydanie 2021) oraz “Łacińska wyspa” (Wyd. Ośrodka KARTA, 2018), zbioru fragmentów różnych publikacji rumuńskiej literatury faktu (różnych autorów), który opowiada o rumuńskiej historii XX wieku.

Bogumił Luft, dziś niezależny publicysta i tłumacz literatury rumuńskiej, w latach 80. XX wieku pracował w redakcji katolickiego miesięcznika WIĘŹ. Od 1990 roku bywa komentatorem telewizyjnym i radiowym. W latach 1999-2006 pracował w redakcji dziennika “Rzeczpospolita” jako redaktor, publicysta, komentator polityczny, a w latach 2001-2003 stały korespondent w Bukareszcie i Kiszyniowie. Świat rumuńskiej kultury, historii i teraźniejszości zgłębia od czterdziestu lat. Od roku 1993 do 1999 był przez ponad sześć lat ambasadorem RP w Rumunii, a w latach 2010-2012 ambasadorem RP w Republice Mołdawii zwanej niekiedy “drugą Rumunią”.

19.03 / wtorek / 18:15
Pluralistyczna tożsamość kulturowa: spotkanie z literaturą frankofońską

Samuel Beckett, Agota Kristof, Milan Kundera, François Cheng…. Czy to ze względu na dziedzictwo kulturowe, emigrację czy po prostu osobisty wybór, wszyscy ci autorzy zdecydowali się pisać po francusku i są obecnie uznawani za twórców “literatury frankofońskiej”. Francuski, pierwotnie jako język obcy stał się dla nich językiem pisania i ekspresji.

Zapraszamy do dyskusji na temat literatury frankofońskiej, która wciąż jest przedmiotem wielu debat. Przemierzając przez wiele definicji tej literatury: zaczynając od “literatury zagranicznej/obcej” poprzez “literaturę emigracyjną” oraz po pojęcie “literatury światowej”, przeanalizujemy twórczość pisarską wybranych autorów francuskojęzycznych, poruszane przez nich tematy oraz jak się prezentuje i jaki jest odbiór literatury frankofońskiej na francuskiej scenie literackiej. Rozmowa będzie także pretekstem do wspólnych rozważań na temat tożsamości kulturowej i naszych relacji ze światem.

Prowadzenie: Corentine Nicolas–Graffard, native speakerka w CPF, absolwentka Uniwersytetu Rennes  na kierunku literatura oraz Claire Delobelle, wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności, aktywna czytelniczka.

*Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

20.03 / środa / 17:30
Il était une fois… – Baśnie krajów francuskojęzycznych / wieczór z Łowcami Słów

Opowiadanie jest jedną z kluczowych zdolności, które zbudowały świat. To dzięki narracjom tworzą się relacje, wymiany i nieporozumienia. Od zarania cywilizacji, podania, legendy i opowieści towarzyszyły ludziom, kształtując ich kultury, tożsamości i Historię. 
W ten wyjątkowy, dwujęzyczny wieczór, działający od blisko 15 lat duet – Łowcy Słów wraz z Centrum Polsko – Francuskim Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie, mają zaszczyt przybliżyć Państwu narracje krajów frankofonnych.

Będzie okazja usłyszeć trochę europejskiej klasyki ze zbiorów Perrault’a i Pani D’Aulnoy, opowieści z Kanady, Polinezji, Zachodniej i Środkowej Afryki, Madagaskaru i innych miejsc, gdzie sięgnęły francuskie wpływy. Ich wspólnym mianownikiem jest nie tyle język co kondycja Człowieka zanurzonego w Świecie. Wspólne dla nas wszystkich kontrasty, radości, dylematy, poczucie bezradności jak i sprawczość.

Łowcy Słów /Groszek Stanilewicz, Elżbieta Stanilewicz/ – wieloletnie słuchaczki i propagatorki ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania. Miłośniczki baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bywają w Domach Kultury, szkołach, bibliotekach, więzieniach. Wchodzą na sceny teatralne i kawiarniane – są tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar bezpośredniego kontaktu z żywym słowem, tradycją znaną i cenioną od pokoleń – opowiadaniem.
https://www.facebook.com/Opowiadacze.LowcySlow/

21.03 / czwartek / 17:30
„Obietnice” (reż. Thomas Kruithof, 2021) / ciné club / seans na piętrze

Clémence (Isabelle Huppert), nieustraszona burmistrz miasteczka niedaleko Paryża, kończy swoją ostatnią kadencję. Z pomocą swojego zaufanego pomocnika Yazida, odbyła długą walkę o miasteczko, które nękane było przez biedę, bezrobocie i slumsy. Jednak, kiedy Clémence zostaje zaproponowana posada Ministra, jej ambicje dochodzą do głosu, kwestionując oddanie dla obywateli. Czy uczciwość i wyborcze obietnice będą silniejsze niż nowo odkryte ambicje?

*Film z polskimi napisami.

22.03 / piątek / 17:30
Wystawa fotografii „Janusz w Paryżu” / wernisaż

Wystawa “Janusz w Paryżu” to bezpośrednie nawiązanie do dość kontrowersyjnego serialu, z którego rzesze ludzi czerpią wiedzę o stolicy Francji. Tak jak i w serialu artystka przygląda się miastu przez szkło powiększające i zniekształcające rzeczywistość. Zafascynowana fotografią uliczną fotografka przemierza kilometry ulic, by podglądać zwykłe życie niezwykłych ludzi. I chociaż idealizowanie Paryża to nieoficjalny sport większości romantycznych kobiet, charakterystyką jej fotografii jest subiektywne spojrzenie na rzeczywistość bez lukru i kolorowej posypki,  mając nadzieję, że taki Paryż nadal będzie piękny.

Krystyna Janusz ur. 1988 w Iławie, absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. W swoich pracach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią związana jest jej własna historia. Od 2012 roku zawodowo zajmuje się fotografią komercyjną. Laureatka I nagrody VIII Biennale Sztuki o Medal Prezydenta w Olsztynie, Stypendystka Rady Miasta Olsztyn za cykl “Przejście”, Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu rysunkowego “Rysować Tak i Tak”. Autorka wystaw indywidualnych m.in. „Głód” (Galeria Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur) oraz wystawy „Osobiście” (Awangarda Bis). Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych m.in. “Pruzzeland-Puzzeland”, cykl “Wojna” (Muzeum Warmii i Mazur),  “Wystaw Się w CSW” (Centrum Sztuki Współczesnej) oraz wystawy „Stąd” i „Spojrzenia” (Iławskie Centrum Kultury).

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia.

Skąd Mała Francja w Bolesławcu, Bytomiu, Gliwicach, Zabrzu, koło Wałbrzycha? W latach dwudziestych XX wieku na mocy umowy międzynarodowej między Polską a Francją kilkaset tysięcy Polaków wyjechało, by pracować we francuskich kopalniach. Po II wojnie światowej stara ojczyzna, która potrzebowała rąk do pracy, wezwała ich do powrotu. Wielu odpowiedziało na to wezwanie – wśród nich najbardziej znany polski Francuz, Edward Gierek. 
We Francji byli obywatelami drugiej kategorii, płacono im gorzej i często traktowano z niechęcią. Jednak to tam nauczyli się walczyć o swoje prawa, angażować społecznie i cenić drobne przyjemności codziennego życia. W Polsce czekały na nich nowe wyzwania i rozczarowania, a podziw otoczenia mieszał się z nieufnością do ich „zagranicznych” zwyczajów. Rozdarcie między dwoma domami nigdy już ich nie opuściło.
Aleksandra Suława, zafrapowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku.
[opis wydawcy: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/przy-rodzicach-nie-parlowac]

Aleksandra Suława (ur. 1987) – absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Publikowała w „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej”, obecnie jest dziennikarką Interii. Za swoje teksty otrzymała nagrodę Kryształowe Pióro oraz nominację do nagrody Grand Press (w kategorii wywiad) i Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Wnuczka reemigranta z Francji. W 2023 roku ukazała się jej debiutancka książka “Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji”.

Rozmowę poprowadzi Bernadetta Darska (ur. w 1978), krytyczka literacka, literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, doktor habilitowana. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładała m.in. w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka jedenastu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i współczesnym reportażu. Ostatnio ukazały się: „Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych” (2017), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022) i „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023). Autorka bloga krytycznoliterackiego „Nowości książkowe”:
www.bernadettadarska.blogspot.com

26.03 / wtorek / 17:30
“Napoleona randka na Warmii”

W tym roku mija 220 lat od koronacji Napoleona na cesarza Francuzów i 210 lat od końca jego wielkiej kariery, kiedy został zesłany na Elbę. Napoleon nadal budzi zainteresowanie szerokiej publiczności, czego dowodem jest nowy hollywoodzki film Ridleya Scotta. Chcemy przypomnieć pobyt cesarza w Prusach Wschodnich i jego spotkanie z Marią Walewską, kobietą, która miała poświęcić się dla Polski. Powiedziano jej, że jako kobieta może służyć ojczyźnie własnym ciałem. Jaki był wpływ Napoleona na dawny i współczesny świat? Jakie były losy jego trzech synów? Co byłoby, gdyby zwyciężył? Czy powstałaby niepodległa Polska i kto by nią rządził?
Na te pytania odpowie dr Sławomir Skowronek, nauczyciel historii, autor powieści i prac historycznych, rekonstruktor, napoleonista-pasjonat z Lidzbarka Warmińskiego.

*Współorganizacja: Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji AMITIE

27.03 / środa / 17:30
„Kobiety, które stworzyły nowoczesność” – uwaga!!! wydarzenie zostało przeniesione, odbędzie się 24 kwietnia o 17.30

Do takich kobiet należy na pewno Maria Skłodowska-Curie, ale także jej córka Irena. Za rewolucję  „odpowiada”  super gwiazda kina Brigitte Bardot oraz polityczka feministyczna Simone Veil. Nie mniej ważna jest filozofka Simone de Beauvoir, choć ogromną popularność zdobyła (jako nastolatka) Françoise Sagan, pisarka, idolka zbuntowanych nastolatek. Wkrótce we Francji prawo kobiety do aborcji stanie się prawem konstytucyjnym, choć w sondażach politycznych najwyższe wyniki odnotowuje prawicowo-konserwatywna kandydatka na prezydentkę, Marine Le Pen. Jak to wytłumaczyć?
Z gościem spotkania, Piotrem Kieżunem, krytykiem literackim, redaktorem i szefem działu recenzji książkowych w tygodniku „Kultura Liberalna”, rozmawiać będzie dziennikarka Ewa Mazgal.

*Współorganizacja: Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji AMITIE

Pobierz program

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.