moustache

XXVIII Dni Bretanii na Warmii i Mazurach (13.11-1.12.2023)

Dni Bretanii to cykliczne wydarzenie, dzięki któremu pragniemy przybliżyć kulturę tajemniczej i niezwykłej celtyckiej krainy. Jej bogata kultura, historia i tradycje stanowią dla wielu twórców niezmienne źródło artystycznych inspiracji. W jubileuszowym roku 30-lecia działalności Centrum Polsko-Francuskiego, zaprosiliśmy do współpracy artystów i praktyków kultury, którzy podczas licznych spotkań wokół historii, literatury, filmu, teatru i muzyki dzielić się będą z olsztyńską publicznością swoją twórczą pasją.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

13.11 (poniedziałek), godz. 17:30

Wieczór poetycki // Kenneth White // Kazimierz Brakoniecki

Wieczór literacki poświęcony pamięci Kennetha White’a (1936-2023), szkockiego myśliciela, poety, pisarza, eseisty, wykładowcy paryskiej Sorbony, który przez 40 lat mieszkał w Bretanii koło Lannion. Kenneth White we Francji i na całym świecie znany jest głównie jako oryginalny twórca geopoetyki, innowator literatury-drogi. Za twórczość literacką otrzymał m.in. prix Medicis (1983), Akademii Francuskiej (1985). W Polsce jego utwory ukazują się od lat w wyborze i przekładach Kazimierza Brakonieckiego – w tym roku w wydawnictwo FORMA opublikowało ostatni tom wierszy K. White’a  ,,Przymierze z Ziemią”. W 1997 roku z okazji Dni Bretanii Kenneth White odwiedził Olsztyn, Poznań, Warszawę z cyklem spotkań autorskich.

W spotkaniu udział weźmie poeta, eseista, tłumacz Kazimierz Brakoniecki.
Lektura wybranych wierszy w j. polskim, francuskim i angielskim.

14.11 (wtorek), godz. 18:00

‘Z Bretanią w tle’ // Wieczór Stowarzyszenia AMITIÉ

Każdy, kto miał okazję odwiedzić Bretanię już wie, że to region piękny i tajemniczy, zadziwiający przyrodą, historią i tradycjami. Skaliste wybrzeża, pradawne menhiry, psotne korrigany czy dźwięki bombardy od dawna pobudzają wyobraźnię filmowców, pisarzy i malarzy.

Zapraszamy na spotkanie z Bretanią w tle i wspólne poszukiwanie książek i filmów, których akcja toczy się w najpiękniejszym regionie Francji.

15.11 (środa), godz. 17:30

Spotkanie // ‘Nantes i Rennes – dwie stolice Bretanii’ // dr Ewelina Tarkowska

Dr Ewelina Tarkowska – w 2019 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie obroniła rozprawę doktorską na temat „Wielka Emigracja we Francji. Polacy w bretońskim departamencie Côtes-du-Nord” opublikowaną w 2022 r. nakładem Wydawnictwa UWM w Olsztynie. Przeprowadziła badania naukowe w archiwach w Bretanii i Paryżu. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych, głównie na temat polskiej emigracji we Francji po upadku powstania listopadowego. Obecnie prowadzi badania nad polską emigracją XIX wieku w Portugalii.

Listopadowe spotkanie jest rezultatem jej ostatniej podróży naukowej w czerwcu tego roku. Przy okazji kwerendy naukowej w archiwum w La Rochelle odwiedziła także miasta Nantes i Rennes, odkrywając ich interesującą historię.

16.11 (czwartek), godz. 17:30

Ciné club // seans na piętrze // ‘Portret kobiety w ogniu’ (reż. Céline Sciamma)

Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą. Jedna z najpiękniejszych love story francuskiego kina. Film Céline Sciammy, którego akcja rozgrywa się w XVII-wiecznej Bretanii, z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, „Portret kobiety w ogniu” umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.

17.11 (piątek), godz. 17:30

Café français // klub konwersacyjny

Cykliczne spotkanie w języku francuskim dla miłośników, sympatyków i praktyków języka Moliera. Zapraszamy doświadczonych zawodników, fanów oraz amatorów Bretanii do udziału w grze przygotowanej przez Bretończyków. 

18.11 (sobota), godz. 10:00-12:00

Am STRAM GRAnimacje // warsztaty kulturowo-językowe dla dzieci

Moja mała Bretania…mhmm Bretania? Gdzie to jest i co ma wspólnego z Centrum Polsko-Francuskim? Zapraszamy dzieci (6-11 lat) na prezentację naszego partnerskiego regionu, jego niezwykle zróżnicowanych krajobrazów, przyrody, kulinariów i innych ciekawostek. W programie gry i zabawy kulturowo-językowe. Gry i zabawy językowe, atelier: “Moja mała Bretania”.

*Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 16.11 mailowo: kursy@cpf.olsztyn.pl lub telefonicznie: 504 914 186.

21.11 (wtorek), godz. 17:30

Spotkanie // La Volumerie // eko-architektura wnętrz made in Bretania

Spotkanie z architektką Alexandrą Legros i technikiem scenicznym Kévinem Métayerem. “La Volumerie”, wcześniej jako organizacja pozarządowa, obecnie przedsiębiorstwo, zajmuje się projektowaniem i aranżowaniem wnętrz zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności ekologicznej. Autorska i innowacyjna kompleksowa działalność polegająca na pozyskiwaniu zużytych, niepotrzebnych, zalegających w magazynach instytucji kultury sprzętów, elementów scenografii teatralnych i wystawienniczych oraz wyposażenia i twórczego, ponownego ich wykorzystania (upcycling).

La Volumerie przygotowuje na zamówienie samorządów lokalnych, instytucji kultury (biblioteki, muzea) autorskie projekty aranżacji wnętrz (od pomysłu do realizacji) i wykonuje je wykorzystując materiał zgromadzony w specjalnie stworzonych do tego celu magazynie i pracowni. Jest to jedyne przedsiębiorstwo o takim profilu działające we Francji (od 7 lat). Według właścicieli, zapotrzebowanie na tego typu usługi wzrasta. Przez ostatnie dwa lata zatrudnienie w firmie wzrosło z 2 do 9 osób. Dzięki innowacyjnej działalności, na wniosek “La Volumerie”, w klasyfikacji zawodów stworzono nowy zawód, który pozwala osobom chcącym współpracować z takimi podmiotami uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Na co dzień misją “La Volumerie” jest także dzielenie się doświadczeniem z innymi, aby stworzyć jak najwięcej podobnych pracowni we Francji i uniknąć tym samym transportu materiału z odzysku do Bretanii z odległych miast (ograniczenie śladu węglowego).  

*Spotkanie organizowane w ramach realizacji projektu Erasmus+ pn. “#ZielonaInstytucjaKultury”.

22.11 (środa), godz. 17:30

Spotkanie //  Château de la Hunaudaye // średniowieczny zamek vs zielona rewolucja

Gościem spotkania będzie Frédéric Hamaide, dyrektor stowarzyszenia zajmującego się opieką nad zabytkowym zamkiem La Hunaudaye w miejscowości Plédéliac (Côtes d’Armor). Ufundowany w 1220 r., zniszczony w wyniku pożaru, który wybuchł w 1793 roku, do początku XX wieku pozostałości po okazałym obiekcie służyły jako kamieniołom dla lokalnej społeczności. W 1922 roku wpisany na francuską listę Pomników Historii. W latach 70-tych XX wieku ratowaniem unikalnych, zamkowych ruin zajęła się organizacja pozarządowa, która funkcjonuje do dziś. Obecnie zamek zabezpieczony jest przed dalszą degradacją i całkowitym zniszczeniem oraz udostępniony zwiedzającym w sezonie turystycznym (maj-październik). Stowarzyszenie (zadanie zlecone przez samorząd, w 2008 roku francuskie Ministerstwo Kultury przekazało zabytek na własność samorządowi departamentu Côtes d’Armor) przygotowuje co roku ciekawą ofertę kulturalną, otwierając się bardzo mocno na osoby ze szczególnymi potrzebami. Realizuje również wiele projektów mających na celu zieloną transformację zabytkowego miejsca (opracowywanie planu działań opierając się na dokumencie strategicznym dot. dekarbonizacji sektora kultury) i cyfrową rewolucję w prezentowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego (multimedialne wystawy, druk 3D, technologia mappingu).  

*Spotkanie organizowane w ramach realizacji projektu Erasmus+ pn. “#ZielonaInstytucjaKultury”.

23.11 (czwartek), godz. 18:00, Miejsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski w Olsztynie, ul. Stare Miasto 1

BIRINIG EXPRESS // KONCERT na 30-lecie // bretońska muzyka tradycyjna

W roku jubileuszowym 30-lecia działalności Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie, do stolicy Warmii, zaprosiliśmy zespół, który tworzą cenieni bretońscy muzycy: śpiewak Armel An Héjer, jeden z najbardziej charyzmatycznych głosów męskich w Bretanii, akordeonista Regis Huiban znany z zespołów muzyki tradycyjnej jak ‘Skolvan’ czy ‘Wipidoup’ lub jazzowej jak ‘L’Ensemble des imaginaires’ czy ‘Régis Huiban Quartet’, flecista Malo Carvou (‘Joa’, ‘Jean Charles Guichen Group’, ‘Gilles Apap & Friends’) oraz gitarzysta jazzowy Philippe Gloaguen. Artystów łączy dogłębna znajomość tradycyjnej muzyki bretońskiej, a także kreatywność i talent do nadawania jej nowych barw, dzięki oryginalnym aranżacjom. Kwartet gra muzykę taneczną oraz koncertową, w której słychać subtelne wpływy jazzu, swingu, groove’u oraz muzyki transowej. Zespół działa od 2022 roku. Nazwa ‘Birinig Express’ nawiązuje do kolejki wąskotorowej, która kursowała w pierwszej połowie XX wieku w Finistère – rodzinnym departamencie muzyków oraz do ich podróżniczych pasji.

Partnerzy wydarzenia:
👏 Michelin Polska Sp. z o.o.
👏 Dom Bretanii w Poznaniu
👏 Region Bretania

28.11 (wtorek), godz. 17:30

Spotkanie z twórcami bretońskiej grupy teatralnej „Le Grand Appétit’

Gośćmi spotkania będą: reżyserka Paule Vernin oraz aktorzy Adélie Garsault i Julien Bleitrach z działającej w Saint-Brieuc grupy teatralnej “Le Grand Appétit”, (od)twórcy spektaklu pt. “RebondiR” (pl. powracać), którego pokaz odbędzie się 29 i 30 listopada w murach Centrum Polsko-Francuskiego. Porozmawiamy między innymi o tym, skąd wziął się pomysł na spektakl, jak wyglądał proces twórczy i czy warto wracać do lat dzieciństwa.

29.11 (środa) oraz 30.11 (czwartek), godz. 18:15

Spektakl pt. ‘RebondiR’  // Cie ‘Le Grand Appétit’, reż. Paule Vernin 

Spektakl na podstawie powieści Timothéego de Fombelle’a pt. “Neverland” (2017, wyd. L’Iconoclaste). Zabawna i wzruszająca historia dwójki przyjaciół (Otto – Julien Bleitrach, Anna – Adélie Garsault) ze szkolnej ławy, którzy wyruszają w sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa w poszukiwaniu, zgubionego przez jednego z bohaterów, “wewnętrznego dziecka”. Trafiają do miejsc ze swoich wspomnień: rodzinnych domów, szałasów, na łąkę, by w końcu dotrzeć do szkolnej klasy, w której oboje byli niegdyś uczniami. Czy uda im się je odnaleźć? Gdzie znikają dzieci, gdy decydujemy się dorosnąć?

Przedstawieniu rytm nadają elektroniczne efekty dźwiękowe stworzone przez Glenna Besnarda, a przestrzeń sceniczna stopniowo wypełnia się licznymi, artystycznymi plakatami autorstwa Iris De Moüy, wywołując wśród publiczności prawdziwy zawrót głowy i czułe emocje.

*Spektakl dla widzów 14+. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Polsko-Francuskim (ul. Dąbrowszczaków 39, I piętro) od pn. do pt. w godz. 9.00-16.00.

01.12 (piątek), godz. 17:30

Moja Nibylandia – otwarcie wystawy powarsztatowej

Prezentacja prac uczestników i uczestniczek warsztatów z sitodruku artystycznego prowadzonych w trakcie tegorocznych Dni Bretanii przez Anaïck Moriceau, graficzkę, wydawczynię, nauczycielkę w liceum plastycznym w Saint-Brieuc. 

Anaïck jest absolwentką pracowni serigrafii Krajowej Szkoły Sztuk Wizualnych ‘La Cambre’ (l’École nationale des arts visuels de la Cambre) w Brukseli. W swoim autorskim ‘atelier’ zajmuje się działalnością wydawniczą dzieł francuskich i zagranicznych twórców oraz własnych. Jej prace nasycone są żywymi kolorami, wyrazistymi liniami i świetlistymi motywami.

Pobierz PROGRAM

2025. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.