ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

14 lipca w olsztyńskiej Awangardzie

14 lipca, we francuskie święto narodowe, podczas gdy we Francji pokazy fajerwerek organizowane są w każdym mieście czy miasteczku, tutaj w Olsztynie będziemy świętować w inny sposób.

Kino „Awangarda 2”, które na ogół emituje wspaniałe filmy autorskie z całego świata, a wiele także z Francji, w czwartek 14 lipca organizuje specjalny wieczór filmowy, którego wybór jest absolutnie idealny by odkrywać francuską kulturę poprzez prawdziwe lub fikcyjne postaci, te wiekowe i współczesne. Przechodząc od komedii do dramatu, wieczór zapowiada się wyjątkowo!

Oto lista filmów wraz z ich opisem:

17:45 – „Księgarnia w Paryżu” (reż. Sergio Castellitto) włoski film w koprodukcji francuskiej, Vicenzo prowadzi księgarnię w Paryżu, a w międzyczasie opiekuje się niepełnosprawną córką, która od wypadku na basenie straciła chęć do rozmów. Ojciec postanawia więc czytać jej książki. To właśnie spotykając Yolande, francuską aktorkę teatralną, Vicenzo odzyskuje smak życia i szybko się zakochuje.

18:00 –  „Margot i Alma” (reż. Anaïs Volpé) dwie młode aktorki-uczennice chodzą od castingu do castingu, mając wielką nadzieję, że w końcu dostaną rolę. Któregoś razu Alma otrzymuje główną rolę w sztuce, a Margot ma być jej zastępczynią. Ich przyjaźń przechodzi próbę. Niebawem wychodzi na jaw tajemnica skrywana przez Almę.

18:15 oraz 20:00 –  “A oni dalej grzeszą, dobry Boże” (reż. Philippe de Chauveron), francuska komedia o której dużo mówiło się, kiedy pojawiła się w kinach. Najzabawniejsza francuska rodzina powraca w trzeciej części. Tym razem do rodziny 4 córek, które żyją w związkach z mężczyznami różnych narodowości i religii dołączają nowi teściowie. Rodzice zamierzają świętować swoje 40-lecie, a ich córki postanawiają zorganizować przyjęcie niespodziankę w swoim domu rodzinnym, zapraszając rodziców każdego z ich partnerów, czy spotkanie przebiegnie zgodnie z planem?

19:30 – „Stracone złudzenia” (reż. Xavier Giannoli) adaptacja powieści Honoré de Balzaca. Młody, początkujący pisarz opuszcza rodzinną drukarnię, aby odkrywać życie w Paryżu i w ten sposób zrealizować swoje marzenie o pisarskiej karierze. Odkryje zatem ten świat rekinów w XIX wieku.

19:45 – „Paryż, 13 dzielnica” (reż. Jacques Audiard) w sercu dzielnicy Olimpiady, w której króluje różnorodność i mieszanka języków, poznajemy trójkę młodych ludzi, których los sprawi, że spotkają się podczas filmu. Jesteśmy świadkami ich codziennego życia, historii miłosnych i spotkań. Reżyser misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem. Bardzo piękny film Jacque’a Audiarda, którego nie trzeba przedstawiać.

więcej na stronie kina: https://awangarda.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=104

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.