ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

Ciné club // seans na piętrze //My French Film Festival

Ciné club zaprasza tym razem na projekcje filmów w ramach internetowego festiwalu kina francuskiego ‘My French Film Festival’

O 17:30 rozpoczniemy wieczór z krótkim metrażem (filmy z krótkim komentarzem wybrane przez Johana i Alexisa)

📽 “Paloma”, reż. Hugo Bardin, 2022, 28’
Spotkanie i wspólna podróż Palomy, kolorowej drag-queen oraz Mike’a milczącego i melancholijnego kierowcy ciężarówki. Zapowiada się intrygująco.

📽 “Partir un jour”, reż. Amélie Bonnin, 2021, 25’
Partir un jour / Wyjechać pewnego dnia – tytuł jest chwytliwy, bo dla takiego trzydziestolatka jak ja, urodzonego w błogosławionych latach 90-tych, ten tytuł ma posmak melancholii, bo to pierwszy tekst słynnej piosenki zespołu 2B3, która mocno tchnie tamtymi latami (nawet jeśli nie jest to odniesienie muzyczne, jestem daleko od tego). Jest to podwójnie chwytliwe, ponieważ ten krótki film opowiada o młodym człowieku, który powraca, aby spędzić trochę czasu w swojej rodzinnej miejscowości, którą opuścił dla Paryża po ukończeniu szkoły średniej.

📽 Please don’t touch! reż. Capucine Gougelet, 2020, 10’ (pokaz z sekcji „enyoy the silence” / „ciesz się ciszą”)
Proszę nie dotykać! ah ile razy słyszałem to zdanie, jak byliśmy mali. Ten animowany film krótkometrażowy obudził we mnie dziecko, które aż prosiło się, żeby wyjść i zrobić coś głupiego. Hymn na cześć nieposłuszeństwa ^^, który jak się przekonacie, może być kosztowny.

Filmy krótkometrażowe z napisami w języku angielskim.

A po krótkim metrażu, około 18.45 projekcja filmu animowanego “Josep”
📽 „Josep”, reż. Aurel, Francja/Belgia/Hiszpania, 2019, 71’
W lutym 1939 roku hiszpańscy republikanie uciekają do Francji przed reżimem frankistowskim, a rząd francuski buduje obozy dla uchodźców, w których warunki życia są katastrofalne. W jednym z takich obozów dwóch mężczyzn zaprzyjaźnia się. Jeden jest strażnikiem, a drugi to ilustrator, Josep Bartoli, który walczył z dyktaturą Franco.
Poprzez ten film, francuski rysownik i karykaturzysta Aurel chciał pokazać stosunek Francji i Francuzów do republikańskich uciekinierów z Hiszpanii w 1939 r.
Pięknie animowany film opowiada o losach wybitnego hiszpańskiego grafika i malarza Josepa Bartoliego (1910-1995), wspominając również o mało znanej przyjaźni z meksykańską malarką, Fridą Kahlo.
Animacja opowiada druzgocącą historię o stracie pośród mroków wojny i o tym, jak sztuka może posłużyć jako środek, aby ochronić się i uwolnić się przed bólem i traumą, czy pomóc odnaleźć miłość.

Film prezentowany podczas 11. edycji My French Film Festival (2021) zdobył Nagrodę publiczności oraz Nagrodę prasy międzynarodowej, a następnie nagrodzony Cezarem.

Film “Josep” z napisami w języku polskim.

Wstęp wolny. Do zobaczenia!

Info o myfrenchfilmfestival:

Od 13 stycznia do 13 lutego 2023 na stronie myfrenchfilmfestival.com można obejrzeć najlepsze filmy młodego pokolenia francuskich twórców w oryginalnej wersji językowej z napisami w językach: angielskim, niemieckim, arabskim, koreańskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, mandaryńskim, portugalskim, rosyjskim i portugalskim.

W tym roku filmy krótkometrażowe można obejrzeć za darmo, natomiast dostęp do filmów długometrażowych jest płatny.

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.