ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)
Dyrektor
Dziś zarządza Centrum Polsko-Francuskim, ale dawno temu, kiedy trafiła do klasy z językiem francuskim, nie sądziła, że to on poprowadzi ją przez życie zawodowe.
Postulaty rewolucji francuskiej „Wolność – Równość – Braterstwo” są jej bliskie wszędzie tam, gdzie spotyka drugiego człowieka.
Praca daje jej możliwość poznawania wielu ludzi i nieustającego zaciekawiania się tym, co niesie kultura Bretanii. Fascynują ją twórcy pochodzący z Bretanii oraz artyści z innych kręgów kulturowych, którzy wybrali to miejsce do życia.
Różnorodność projektów, jakie realizuje, sprawia, że jej apetyt stale rośnie. Gdyby miała wymienić jeden ulubiony francuski film, powiedziałaby: Merde! Pourquoi un?, a potem… wybrałaby Amelię Jean-Pierre’a Jeuneta.
Kultura/Biblioteka
Kiedyś nie sądziła, że da radę nauczyć się francuskiego, ale jak widać nie tylko wiara czyni cuda, brak wiary również. Dziś znajomość francuskiego wykorzystuje w realizacji projektów kulturalnych promujących dziedzictwo kulturowe departamentu Côtes d ‘Armor na Warmii i Mazurach i w drugą stronę: koordynuje działania prezentujące nasz region w Bretanii. Prowadzi także zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci, jest lektorką oraz tłumaczką.
Francja kojarzy jej się z jesiennym popołudniem w kafejce przy czekoladowej tarcie i brzmieniach akordeonu. Nie miałaby nic przeciwko, gdyby dosiadła się do niej muza Larsa Von Tiera Charlotte Gainsbourg.
Jej ulubione francuskie powiedzenie to idiom Ne pas avoir la lumière à tous les étages, co w dosłownym znaczeniu oznacza brak światła na wszystkich piętrach, ale odnosi się do czegoś zupełnie innego. Na szczęście u niej elektryka w porządku.
Edukacja/Kursy
Z Centrum związany od niedawna. Zajmuje się w nim projektami edukacyjnymi i kursami języka francuskiego. Dzięki pracy w Centrum ma szansę pokazywać, że język to coś więcej niż gramatyka – to klucz do nowych perspektyw, poznania kultur i ciekawych relacji.
Jego zamiłowanie do Frankofonii wykracza daleko poza granice Francji. Zamiast spacerów po Paryżu woli klimat Nowego Orleanu, a escargots bez wahania zamieni na solidny talerz poutine. Fascynuje go różnorodność języka i kultury francuskiej na świecie – od Kanady po Afrykę. Dla niego Frankofonia to nie tylko język, ale rytm, historia i ludzie – żywa mozaika kultur, w której Francja jest jednym z wielu punktów na mapie.
Prywatnie kolekcjonuje płyty winylowe artystów z Afryki Zachodniej. Jego ulubiony, francuski film to Vivre sa vie w reżyserii Jean-Luc Godarda.
Animator/Lektor
W Polsce zachwycają go szczególnie krajobrazy, dlatego na co dzień można go spotkać, kiedy spaceruje brzegiem olsztyńskich jezior, zaś w weekendy rusza w Polskę, aby ją zwiedzić i poznać. Wszyscy tak samo narzekają – mówi o Francuzach i Polakach. Nasza kuchnia uwiodła go golonką, ale francuskiej kiełbasy nic mu nie zastąpi. W Centrum Francusko-Polskim uczy francuskiego jako języka obcego. To znacznie prostsze niż przyswoić polską mowę – przecież żaden Francuz nie wymówi słowa „wzmacniacz”.
Najpiękniejszego języka świata uczy już dwie dekady, dzieląc się z innymi swoją pasją i zamiłowaniem do francuskiej kultury. W Centrum Polsko-Francuskim ceni sobie międzynarodowy klimat i artystyczną atmosferę. Woń francuskich perfum i zapach świeżych bagietek to zmysłowe wspomnienie Francji, które budzi w niej same dobre skojarzenia.
Kiedy odkryła język francuski na początku swoich studiów, nie sądziła, że jej życie wkrótce będzie kręcić się wokół kultury francuskiej. Dziś, jako lektorka języka francuskiego w Centrum, zaraża swoich uczniów pasją, starając się sprawić, by i oni doznali prawdziwego coup de foudre. Zakochana we Francji, jej serce jest szczególnie przywiązane do Burgundii – jej urokliwych miasteczek, sielskich krajobrazów i oczywiście bœuf bourguignon. Jeśli spotkacie ją w Olsztynie, z pewnością zobaczycie ją ze słuchawkami na uszach, zasłuchaną w twórczości Daniela Balavoine’a lub Louise Attaque.