ul. Dąbrowszczaków 39, I p.
10-542 Olsztyn (mapa)

 

+48 89 527 63 73
+48 504 914 186

PL FR
CPF Olsztyn
moustache

29. Dni Bretanii na Warmii i Mazurach (19-30.11. 2024)

Zapraszamy serdecznie na kolejną edycję Dni Bretanii w Olsztynie – wyjątkowe wydarzenie, które przeniesie Was prosto na malownicze wybrzeża północno-zachodniej Francji!

Program tegorocznych Dni Bretanii obejmuje:

– wystawę fotografii inspirowanych bretońskim krajobrazem,

– projekcję filmu ukazującego współczesną Bretanię,

– spotkania z gośćmi specjalnymi – dyskusje i prelekcje poświęcone historii i literaturze,

– pokazy kulinarne – tajniki przygotowywania i degustacja słynnych bretońskich naleśników,

– warsztaty tańca bretońskiego,

– koncert zespołu muzyki tradycyjnej z Bretanii, na żywo.

To idealna okazja, by poszerzyć swoje horyzonty i zanurzyć się w kulturę, która od wieków fascynuje swoją autentycznością i niepowtarzalnym charakterem. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem francuskiej kultury, czy po prostu szukasz pomysłu na kulturalne spędzenie wolnego czasu – Dni Bretanii to wydarzenie, którego nie możesz przegapić!

Szczegóły dotyczące programu, dat oraz lokalizacji znajdziecie również na profilach w mediach społecznościowych.

Przyjdź, poznaj Bretanię i poczuj jej klimat bez opuszczania Warmii!

19.11 |wtorek | 18:00 | Centrum Polsko Francuskie

“Bryza. Podróże po krajobrazie Bretanii” // Dorota Raniszewska // Wernisaż wystawy fotografii

“Bryza. Podróże po krajobrazie Bretanii” to wystawa fotografii i poezji z podróży po Bretanii. W trakcie wędrówki wyłania się refleksja nad relacją człowieka z przyrodą i jej rolą w życiu każdego z nas. Ideą zwrotną na wystawie jest człowiek jako część krajobrazu, który go kształtuje i vice versa, na który ma on duży wpływ. Artystka stawia przed zwiedzającymi pytania o wpływ każdego na zahamowanie zmian klimatycznych. Celem wystawy jest pokazać piękno Bretanii, poetykę podróżowania, głębię relacji człowieka z naturą, jak i uświadamiać i wzywać do zajęcia aktywnej postawy na rzecz klimatu.

Dorota Raniszewska – z zawodu coach i mentorka na poziomie Master, trenerka rozwoju osobistego, autorka książek, znana z rozwoju „Fotografii w Coachingu”. Jako artystka [@dorota.raniszewska] fotografuje, pisze, współtworzy Galerię 81° (https://81stopni.pl). „Swoją pracę twórczą – fotografie, poezje i poezjografie dedykuję jedności – interesuje mnie stan ducha i dojrzałości, który wynika z pogodzenia, połączenia i natchnienia.”

20.11 |środa | 17:30 | Centrum Polsko Francuskie

Ciné club // seans na piętrze // ‘Algues vertes’ (reż. Pierre Jolivet)

Na bretońskich plażach od lat dzieją się tajemnicze tragedie — martwi ludzie i zwierzęta, a wokół nich gęsta sieć milczenia. Młoda dziennikarka, Inès Léraud, przybywa do Bretanii, by odkryć prawdę o śmiercionośnych zielonych algach, które od lat zatruwają środowisko i ludzi. Jej śledztwo wciąga ją coraz głębiej w świat politycznych nacisków, naukowych manipulacji i skrzętnie skrywanych dowodów. W starciu z systemem, gdzie gra toczy się o zdrowie i życie, stawką jest też jej własne bezpieczeństwo. Czy uda jej się przebić mur zmowy i ujawnić prawdę?

*Film z napisami w języku angielskim (IFCinema).

21.11 |czwartek | 17:30 | Centrum Polsko Francuskie

“Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii” // Spotkanie z Krzysztofem Vargą

Spotkanie z Krzysztofem Vargą, autorem książki pt. “Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii” (Wydawnictwo Czarne, 2024).

Podróż autora zaczyna się w normandzkim Fécamp, miejscowości, która istniała już w czasach Asteriksa i Obeliksa. W X wieku żył tu Ryszard Nieustraszony, a od początku XVI mnisi, którzy zostawili po sobie słynne opactwo i jeszcze słynniejszy benedyktyński likier ziołowy. Tu znajdują się też największe ruiny poniemieckich bunkrów. Na tle innych normandzkich miasteczek – nic specjalnego.

Normandia, Bretania i Pikardia są przesycone historią. Od tysięcy lat toczono tu wojny, czczono bogów, tworzono wielką sztukę. Tkanina z Bayeux niczym średniowieczny komiks opowiada losy Wilhelma Zdobywcy i inwazji na Anglię, a pozostałości dwudziestowiecznych fortyfikacji i cmentarze przypominają całkiem inną historię. Prehistoryczne menhiry sąsiadują z gotyckimi katedrami i gigantycznymi współczesnymi figurami w Dolinie Świętych. Kiedyś bywało głodno, dziś można do woli sycić żołądek – serem, ostrygami, gryczanym naleśnikiem lub mulami, jak kto woli. Nad wszystkim zaś czuwają latarnie morskie, milczący strażnicy, dziś już w większości obsługiwane zdalnie z głębi lądu.

Krzysztof Varga podróżuje po północnym wybrzeżu Francji w towarzystwie Flauberta, Chateaubrianda i innych nieśmiertelnych mieszkańców tych krain, żeby w końcu dojść do prostego wniosku: są miejsca, które przypadają nam z urodzenia. Inne należą do nas z wyboru.

Krzysztof Varga (ur. 1968) – pisarz, felietonista. Absolwent męskiego liceum katolickiego oraz polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor m.in. powieści Nagrobek z lastryko, Aleja Niepodległości, Trociny, Masakra, Sonnenberg, zbiorów opowiadań, a także książki podróżniczo-eseistycznej o Normandii Ostrygi i kamienie oraz trylogii o  Węgrzech: Gulasz z turula, Czardasz z mangalicą i Langosz w jurcie. Autor biografii Edmunda Niziurskiego Księga dla starych urwisów oraz Dziennika hipopotama – zapisków o kulturze i sztuce. Przez ponad ćwierć wieku redaktor i recenzent „Gazety Wyborczej”, a także autor felietonów publikowanych w „Dużym Formacie”. Od końca 2020 roku felietonista „Newsweeka”. Laureat nagrody Fundacji Kultury i Nike Czytelników, dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”, był także nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. C. K. Norwida oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tłumaczony na bułgarski, chorwacki, francuski, serbski, słowacki, ukraiński, węgierski, włoski. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Ewa Mazgal

22.11 |piątek | 17:30 | Centrum Polsko Francuskie

Café français // klub konwersacyjny

Naszym gościem będzie Nicolas Destrez, który pochodzi z Pordic, małego miasteczka niedaleko Saint-Brieuc, stolicy Côtes d’Armor. Spędził ponad 20 lat w Bretanii, zanim rozpoczął podróże międzynarodowe. Mieszkał w Londynie, São Paulo, Dublinie, Gdańsku i Olsztynie, gdzie zdobywał doświadczenie w handlu międzynarodowym. Pracował dla takich firm jak LinkedIn, London Stock Exchange, Francusko-Irlandzka Izba Handlowa oraz Up Group. Jest mężem Aleksandry, polskiej pielęgniarki, którą poznał w Dublinie i która studiowała w Olsztynie. Jest pasjonatem kultury, szczególnie jej aspektów wielokulturowych, a także miłośnikiem muzyki i sportu. Posługuje się francuskim, angielskim, portugalskim brazylijskim, trochę hiszpańskim i uczy się języka polskiego.

To nie mit – Bretania to region, który słynie z największej liczby festiwali na mieszkańca w całej Francji. Jak to możliwe, że ci niezłomni Bretończycy przyciągają tylu ludzi wokół kultury? Nicolas ma mnóstwo ciekawych historii na temat zwyczajów i festiwali bretońskich, takich jak słynny Festival Interceltique de Lorient czy Vieilles Charrues, i chętnie podzieli się nimi z uczestnikami spotkania!

23.11 |sobota | 12:00-14:00 | PlaySchool, ul. Dąbrowszczaków 4/6

AmStramGranimacje // Animacje kulturowo-językowe dla dzieci // ‘Galettes vs crêpes’

Galettes vs crêpes’, czyli naleśnikowy zawrót głowy. Spotkanie kulinarne dla dzieci (6-12 lat) połączone z edukacją i dobrą zabawą. W programie tajniki przygotowania i smakowanie specjałów kuchni bretońskiej, podglądanie różnic między “galettes” a “crêpes” i wybór zwycięzcy w pojedynku “na słono” czy “na słodko”. A to wszystko z udziałem szefa kuchni – Adrianny Jund.

* Wstęp: 15 zł od osoby
* Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 21.11: kursy@cpf.olsztyn.pl lub 504 914 186

26.11 |wtorek | 17:30 | Centrum Polsko Francuskie

Spotkanie // “1833. Z Bretanii do Portugalii” // dr Ewelina Tarkowska

Dr Ewelina Tarkowska – od 10 lat naukowo związana z Bretanią, a zwłaszcza z bretońskim departamentem Cotes-d’Armor. Kilkuletnie badania w archiwach francuskich doprowadziły do przygotowania rozprawy doktorskiej: „Wielka Emigracja we Francji. Polacy w bretońskim departamencie Côtes-du-Nord” na temat obecności w tym regionie polskich emigrantów po powstaniu listopadowym.

Kwerenda w archiwach w Saint-Brieuc i Vannes umożliwiły odnalezienie dokumentów dotyczących projektu generała Józefa Bema utworzenia legionów polskich w Portugalii w 1833 roku. Ochotnicy zbierali się w Bretanii: w Nantes, Vannes i na wyspie Belle-Île. Opowiada o tym najnowszy artykuł Eweliny Tarkowskiej: « Les réfugiés politiques polonais dans l’Ouest de la France et le projet d’une expédition au Portugal en 1833 » opublikowany w Rennes w czasopiśmie « Annales de Bretagne et des Pays de l’Ouest».

28.11 |czwartek | 17:30 | Centrum Polsko Francuskie

Wieczór poetycki // Eugène Guillevic // Kazimierz Brakoniecki

Spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim, poetą, eseistą i tłumaczem z okazji najnowszego wydania, w języku polskim, wyboru wierszy Eugène’a Guillevika pt. “Mieszkańcy Światła” (FORMA, 2024). 

Eugène Guillevic (1907-1997), najwybitniejszy poeta francuski pochodzenia bretońskiego, przywiązywał do niego wielką wagę, ponieważ uważał, że kamienne menhiry, symbole małej celtyckiej ojczyzny, o wiele silniej wpłynęły na jego poezję niż paryskie ulice, gdzie spędził większość lat swojego długiego życia. W roku 1942 zadebiutował znakomitym tomem wierszy Terraqué, który uznany został za manifest poezji realistycznej. Ten „powrót do rzeczy, do przedmiotu”, kończący w poezji francuskiej epokę nadrealistycznej retoryki, nasycony był wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w Bretanii i zadziwiał konkretnością i głębią refleksji filozoficznej. Poeta (określający swoją poezję „podrealizmem”) dążył do zwięzłości, perfekcji, metafizycznej zadumy nad integralnym światem fizyczno-duchowym, do eksploracji żywiołów. Większość późnych wierszy Guillevica, który zmierzał do harmonii i wyższej zgody na świat, a nawet do radości życia, określić można mianem epifanii: poeta jest w samym sercu świata i zapisuje szczęście.

Kazimierz Brakoniecki (ur. 1952) – olsztyński poeta, pisarz, tłumacz poezji francuskojęzycznej, animator kultury, kurator wystaw sztuki polskiej XX wieku, współzałożyciel i jeden z liderów pisma, stowarzyszenia oraz fundacji Wspólnota Kulturowa „Borussia”. W latach 1995-2018 dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Otrzymał m.in. nagrodę im. Stanisława Piętaka (1991), paryskiej „Kultury” (1996), Ministra Kultury (2002), Laur UNESCO (2007), Literacki Wawrzyn Warmii i Mazur (2008). Ostatnie publikacje książkowe (2021-2023): ,,Dziennik olsztyński”, ,,Pies na wiersze albo Pieczewo”, “Oumuamua. Wybór wierszy światologicznych”, ,,Lekcja poezji dla zaawansowanych”. Ostatnie przekłady z j. francuskiego: tomy wierszy P. Koeniga, Y. Le Mena, N. Bouviera, Guillevica (wyd. FORMA 2021-2024).

29.11 |piątek | 17:00-19:00 | Centrum Polsko Francuskie

Warsztaty tańców bretońskich // Prowadzenie: Joanna Żurek

Warsztaty tańców bretońskich prowadzone przez instruktorkę Joannę Żurek.

“Podczas warsztatu skupimy się na dwóch aspektach. W pierwszej części, poprzez rozluźnianie napięć         i szukanie swobodnego przepływu w ciele spróbujemy pięknie ugruntować się w sobie, w czasie                 i w przestrzeni. W drugiej, większej części warsztatu skupimy się na tradycyjnych, bardzo specyficznych pięknych bretońskich układach tanecznych, których element będziemy mogli zatańczyć wspólnie podczas koncertu”. 

Joanna Żurek – miłośniczka kultur i tańców w kręgu, etnolożka, psychoterapeutka tańcem i ruchem. Na co dzień pracuje w Gabinecie Psychoterapii Tańcem i Ruchem (www.psychoterapiajoannazurek.pl). Równocześnie prowadzi okazjonalne warsztaty i regularną grupę tańców w kręgu, gdzie poprzez ożywiający i rozluźniający ruch eksploruje bogactwa różnych tradycji kulturowych. 

* Wstęp: 60 zł od osoby
(cena obejmuje udział w warsztatach + bilet wstępu na koncert Duo Le Bour-Bodros 30.11)
* Liczba miejsc ograniczona. 

Bilety dostępne na: https://bil.et/kupbilet/

30.11 |sobota | 18:00 | Sala pod Amfiteatrem (ul. Zamkowa 1)

DUO LE BOUR-BODROS // koncert // bretońska muzyka tradycyjna

Duo Le Bour-Bodros w składzie Timothée Le Bour (saksofony) i Youen Bodros (akordeon diatoniczny) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bretońskich zespołów fest-nozowych (grających muzykę do tańca). Ich album z 2015 roku został wybrany najlepszą bretońską płytą roku. Duet od kilkunastu lat występuje w Bretanii i na festiwalach europejskich m. in. we Włoszech, w Hiszpanii, Anglii, Belgii, Niemczech.

Obaj muzycy wywodzą się z tradycji bretońskiej, jednak na przestrzeni lat zainteresowali się, w ramach różnych współtworzonych przez nich formacji, również innymi stylami muzycznymi. W ich twórczości słyszalne są wpływy jazzu, muzyki celtyckiej oraz środkowo- i wschodnioeuropejskiej. W niepozbawionej oryginalności muzyce duetu Le Bour – Bodros zacierają się granice między tradycją a inwencją, przeszłością a teraźniejszością. Doświadczanie ich muzyki z jednej strony wzbudza nostalgię, ale dostarcza też czasem futurystycznych wrażeń.

Le Bour-Bodros to prawdziwi wirtuozi, których muzyka i niezwykła energia urzekają słuchaczy na całym świecie.

Bilety: 40 zł dostępne na stronie https://bil.et/kupbilet/

#DniBretanii2024 #DB2024 #CPFOlsztyn #BonjourOlsztyn

Partnerzy wydarzenia:

👏 Dom Bretanii w Poznaniu 👏 Region Bretania 👏Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji AMITIE 👏 Rada Departamentu Côtes d’Armor

🔷 Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

2021. Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.