XX lat CPF

 

XX lat Centrum Polsko-Francuskiego

W kwietniu 2013 r. przypada 20-lecie działalności Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor – Warmia i Mazury w Olsztynie. Z tej okazji tegoroczne Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej miały odświętny charakter, a obchody jubileuszowe odbyły się z udziałem delegacji z Rady Generalnej departamentu Côtes d'Armor oraz stowarzyszenia Côtes d'Armor – Warmia i Mazury w Saint-Brieuc.

Podczas symbolicznej uroczystości jubileuszowej obecni byli założyciele Centrum P-F: Charles Josselin, wówczas przewodniczący Rady Generalnej Côtes d'Armor, aktualnie jej wiceprzewodniczący, Pierrick Hamon – pomysłodawca utworzenia instytucji w czasie, kiedy sprawował funkcję dyrektora Mission Internationale Rady Generalnej, Roman Przedwojski, ówczesny wojewoda olsztyński. 17 kwietnia był okazją do wzruszających spotkań i wspomnień, ale także podziękowań kierowanych do osób szczególnie zasłużonych dla współpracy i działalności Centrum.

Charles Josselin został odznaczony medalem „Zasłużonego dla Warmii i Mazur”, który otrzymał z rąk wicemarszałka Jarosława Słomy. Akcentem artystycznym był występ bretońskiego muzyka Mike'a Jamesa, który koncertował także w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie oraz prowadził warsztaty taneczne w Pałacu Młodzieży.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego z jubileuszu Centrum P-F przygotowanego przez panią Agnieszkę Jarzębską z portalu eswiatowid.pl: KLIK

W ramach Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej Centrum P-F ogłosiło konkurs na tłumaczenie literatury francuskiej dla młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego, koncert francuskiej muzyki dla uczniów V LO w Olsztynie w wykonaniu akordeonisty Pawła Zagańczyka z Gdańska oraz koncert francuskiego zespołu rockowego Different z Gdańska oraz polsko-francuski spektakl na motywach twórczości Alberta Camus w opracowaniu i wykonaniu Anais Fourrier. Dziękujemy artystom za występy oraz publiczności za liczny udział w imprezach.

Z okazji 20-lecia działalności Centrum Polsko-Francuskie opracowało biuletyn podsumowujący działania prowadzone w tym czasie przez instytucję. Biuletyn jest dostępny w wersji książkowej w bibliotece Centrum, a TUTAJ (pobierz plik pdf) dostępna jest wersja elektroniczna.

TUTAJ znajduje się link do informacji o obchodach 20-lecia współpracy regionalnej Côtes d'Armor – Warmia i Mazury, które odbyły się w 2011 roku