16.11.2020 14:08 Wiek: 11 days

XXV DNI BRETANII NA WARMII I MAZURACH


XXV DNI BRETANII 2020

Co roku, jesienią, Centrum przybliża mieszkańcom Warmii i Mazur kulturę bretońską, twórczość artystów z Bretanii, z partnerskiego Côtes d’Armor. Literatura, kuchnia, teatr, muzyka, język. Spotkania, koncerty, spektakle, warsztaty. Ten rok jest wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii Centrum, z wiadomych względów, nie możemy spotkać się z naszą publicznością, z naszymi gośćmi z Bretanii, twarzą w twarz. Czekając na powrót do tej formy spotkań z kulturą, pozostaje nam przenieść się do sieci. Siłą naszej działalności, kontaktów kulturalnych, jej wartością najważniejszą, są ludzie - ich twórczość, doświadczenia, relacje, motywacja i kreatywność. Stacjonarnie, czy zdalnie, ten aspekt pozostanie dla nas najcenniejszy. Po raz 25., zapraszamy do wspólnego odkrywania Bretanii. 
    

16 listopada (pn), g. 18:15 ZOOM

“Café français en ligne :  Quoi de neuf en Bretagne ?” 

Gościem kolejnego spotkania klubu konwersacyjnego będzie Josselin, nauczyciel języka francuskiego. W latach 2015-2016 Josselin pracował w olsztyńskim Centrum Polsko-Francuskim. Zawodowa kariera prowadziła go różnymi ścieżkami (Austria, Szwajcaria, Dubaj), aż do bretońskiego Concarneau. 

Spotkanie w języku francuskim.
Łączymy się poprzez platformę ZOOM:
link: us02web.zoom.us/j/88399348030

ID de réunion : 883 9934
8030Code : 100412
#DB2020online

19 listopada (czw), g. 18:00

Le Men. Keineg. Brakoniecki. Wieczór z poezją.

Prezentacja tomików wierszy dwóch wybitnych poetów francuskich pochodzenia bretońskiego w przekładach i z udziałem poety i tłumacza Kazimierza Brakonieckiego: Paol Keineg “Powrót do Bretanii” oraz Yvon Le Men “Tu i tam” (Wydawnictwo FORMA, Szczecin 2020). Obaj poeci należą do dwóch powojennych generacji poetyckich, które złączyła troska o ojczystą Bretanię, o jej tożsamość etniczną i kulturową. Poezja Paola Keinega, byłego profesora na uczelniach amerykańskich, jest bardziej refleksyjna i wielowarstwowa, natomiast poezja Le Mena bardziej emocjonalna i osobista, jednakże obie dążą do jednego celu: do głębokiego i autentycznego portretowania bliskiego i dalekiego świata.

TRANSMISJA na żywo:
https://www.facebook.com/centrumpolskofrancuskie/live

#DB2020online

 

24 listopada (wt), g. 18:00

“Kot o imieniu DARMOR, Europa i ja”.

Spotkanie z Damianem Bienią. Od października 2018 r. do lipca 2019 r. Damian odbywał wolontariat europejski w Bretanii, w Centrum Informacji Europejskiej Europ'Armor w Saint-Brieuc (Côtes d’Armor). Podczas spotkania opowie, jak można ciekawie przeżyć 9 miesięcy swojego życia w innym kraju, 2000 km od domu oraz jak zawiązać przyjaźnie z młodymi ludźmi z całej Europy i nie tylko.

TRANSMISJA na żywo:
https://www.facebook.com/centrumpolskofrancuskie/live

#DB2020online

 

25 listopada (śr), g. 18:00

“Historia niejednej znajomości. Warmia i Mazury-Côtes d’Armor”

Premierowy pokaz filmu promocyjnego poświęconego polsko-francuskiej współpracy regionalnej. W 2020 r. minęło 20 lat od podpisania umowy o współpracy pomiędzy Województwem Warmińsko-Mazurskim i Departamentem Côtes d'Armor. Setki wspólnych projektów, tysiące uczestników, szkolenia, wizyty, koncerty, wystawy, wymiany szkolne, sportowe… - dwa tysiące kilometrów dzielące nasze regiony, to pestka! Siłą tej współpracy są ludzie – mieszkańcy Warmii i Mazur i bretońskiego Côtes d’Armor. To dzięki ich zaangażowaniu udało się zrealizować tak wiele wspólnych działań. W krótkiej, filmowej formie podjęliśmy próbę pokazania, jak intensywne i różnorodne są nasze regionalne kontakty.

Premiera online na:
Facebook: https://www.facebook.com/centrumpolskofrancuskie
YouTube: www.youtube.com/CPFOlsztyn
#DB2020online

 

26 listopada (czw), g. 18:00

“Bretania mnie uwiodła…” 

Kasia, blogerka (www.bretonissime.com), Magdalena, joginka  Olga, wokalistka zespołu rockowego i Ania, animatorka kultury (Association Côtes d’Armor-Warmie et Mazurie) - oprócz kraju urodzenia łączy je jeszcze (przynajmniej) jedno - miejsce zamieszkania - Bretania. Dlaczego właśnie Bretania? Czym uwiodła je ta celtycka kraina tak odległa od rodzinnego kraju? Czy jest to miejsce godne polecenia? Rozmowa na temat bretońskiej codzienności z polskiej perspektywy.

TRANSMISJA na żywo:
https://www.facebook.com/centrumpolskofrancuskie/live

#DB2020online

 

A już wkrótce...
“Pewnego razu... w Bretanii”.
To, że w Bretanii mieszkał Król Artur, Merlin i Morgana pewnie już wiecie – a słyszeliście o koriganach, Ankou i królu Marc’h? Bretońskie legendy, podania i baśnie czasem są zabawne, czasem trochę straszne, ale zawsze są magiczne i pouczające. Odzwierciedla się w nich niezwykła, tajemnicza historia tej celtyckiej krainy. Zapraszamy na niezwykłe słuchowisko – tradycyjne, bretońskie opowieści w interpretacji Marcina Rumińskiego (Rumun Bajdurzy).

Wybór tekstów na podstawie tradycyjnych przekazów ustnych: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie. Tłumaczenie z języka francuskiego: Monika Być. Opracowanie literackie: Michał Kaźmierczak. Muzyka i interpretacja: Marcin Rumiński.  

Premiera online na:
Facebook:
https://www.facebook.com/centrumpolskofrancuskie

YouTube:
 www.youtube.com/CPFOlsztyn

#DB2020online