13.11.2019 09:23 Wiek: 73 days

XXIV DNI BRETANII - 18-28 LISTOPADA 2019


Kolejna edycja listopadowej prezentacji francuskiej Bretanii. Dlaczego Bretania? To z tym regionem, a dokładnie z bretońskim Côtes d’Armor, łączą nasz region, Warmię i Mazury, wyjątkowe relacje. Co roku setki osób - młodzież, sportowcy, twórcy, artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, angażują się w polsko-francuską współpracę międzyregionalną, poznając przy okazji najpiękniejsze i najciekawsze zakątki naszych regionów, które, pomimo sporej odległości, mają ze sobą wiele wspólnego.

W tym roku chcemy przybliżyć MAGICZNE OBLICZE BRETANII – krainy dumnej ze swego celtyckiego dziedzictwa, nad którą unosi się duch Merlina i Morgany, gdzie co krok potykamy się o menhiry i dolmeny... Krainy, której strzegą setki świętych nieznanych nigdzie indziej… Krainy baśni i legend, które do dziś są chętnie przekazywane z ust do ust… Krainy, która znalazła klucz do połączenia tradycji z nowoczesnością.

Legendy, krajobrazy, muzyka, kuchnia – to wszystko i jeszcze więcej w tegorocznym programie Dni Bretanii.

 

18.11 (poniedziałek), g. 17.30
Biblioteka Planeta 11, Al. Piłsudskiego 38

Café français
. Wokół bretońskich baśni i legend.

Opowieści i legendy – świadectwa zbiorowych lęków, nadziei i wierzeń, fascynują, sprawiają, że marzymy, poznajemy kulturę i tradycję lokalnych społeczności. Spotkanie przy kawie i konwersacje w języku francuskim w luźnej, przyjacielskiej atmosferze, poprowadzą Sterenn i Vincent z Centrum  Polsko-Francuskiego w Olsztynie.

Wstęp wolny


19.11 (wtorek), g. 17.00
Pałac Młodzieży, ul. Emilii Plater 3

Cie LEWIS LEWIS « BOOM BOX ». Spektakl cyrkowy dla dzieci (5+).

Pudełko, w którym mieszkają Amétiste i Pan Colas, staje się dla nich za ciasne. Z kolei zewnętrzny świat jest tak ogromny! Czy uda im się w nim odnaleźć? Historia o walce z własnymi ograniczeniami przedstawiona w niecodzienny i bardzo zabawny sposób.

Cie LEWIS LEWIS z bretońskiego Côtes d’Armor to duet wszechstronnych artystów: Cécile Métral, linoskoczek, klaun, autorka tekstów i kompozytorka oraz Colas Rouanet, znakomity żongler. Razem występują od 10 lat, tworząc niepowtarzalne spektakle, nie tylko dla dzieci.

Wstęp wolny


20.11 (środa), g. 18.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)

Śladami polskich powstańców listopadowych. Moje podróże po Bretanii.

O swoich podróżach do Bretanii opowie dr Ewelina Tarkowska, olsztynianka, tegoroczna absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Pisząc rozprawę doktorską o Wielkiej Emigracji we Francji kilkakrotnie prowadziła kwerendę w bretońskich archiwach i bibliotekach. Pobyty te okazały się doskonałą okazją do głębszego poznania tej magicznej, celtyckiej krainy.

Wstęp wolny


23.11 (sobota), g. 10.00-12.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)

WARSZTATY kulturowo-językowe dla dzieci (6-10 lat)

Historia lasu Brocéliande, korsarzy w Saint-Malo, hrabiego Konomora, pięknej księżniczki Dahut, zatopionego miasta Ys, zamku Fort La Latte… Zapraszamy dzieci do wspólnego odkrywania tajemnic średniowiecznej Bretanii.

Wstęp: 10 zł (dla uczniów CPF bezpłatnie).
Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: kultura@cpf.olsztyn.pl lub 89 527 63 73 do 20 listopada.


26.11 (wtorek), g. 18.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)

WERNISAŻ wystawy fotografii Marty Tobiasz-Jouhier pt. „Moja Bretania”.

Autorka zdjęć jest krakowianką, ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Rennes II. W Bretanii mieszka od ponad 20 lat. Przez kilka lat była korespondentem krakowskiego „Przekroju”. Od 2006 roku pracuje w Radzie departamentu Ille-et-Vilaine. Jest odpowiedzialna za współpracę departamentu z Indiami, Rumunią oraz anglo-normandzkimi wyspami Jersey i Guernsay. Działa w stowarzyszeniu „Polonia” z Rennes.

Fotografią zajęła się bardzo wcześnie. Od dziecka lubiła przebywać w pracowni swego wuja, znanego krakowskiego fotografa Adama Bujaka, którego obserwowała przy pracy. Jej archiwum fotograficzne poświęcone Bretanii liczy 20 tysięcy zdjęć.

Wstęp wolny

 


27.11 (środa), g. 18.00
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)

Francuski szef kuchni zaprasza: sekrety kuchni bretońskiej.
Pokaz kulinarny połączony z degustacją.

O sekretach bretońskich naleśników (fr. crêpes i galettes) oraz cydru opowie Dominique Chesnais, doświadczony szef kuchni z Bretanii, absolwent szkoły gastronomicznej w Dinard. Po swoich kulinarnych, zawodowych przygodach z gastronomią w restauracjach Anglii, Irlandii oraz rodzimej Bretanii, wspólnie z żoną Joanną, pochodzącą z Mazur, zamieszkali w Gdańsku. Tu, w Polsce, ziściło się ich marzenie o otwarciu własnej restauracji. Miejsce, które stworzyli, « À la française »,  wystrojem, daniami i atmosferą przypomina Bretanię.
Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: kultura@cpf.olsztyn.pl lub 89 527 63 73 do 22 listopada.

 


28.11 (czwartek), g. 13.30
Centrum Polsko-Francuskie, ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro)

Tajemnice menhirów – ludowe baśnie Bretanii.

Spotkanie i warsztaty dla dzieci (6+) z wieloletnimi słuchaczkami i propagatorkami ożywiania zapomnianej sztuki opowiadania, Elżbietą i Groszkiem Stanilewicz z gdańskiej grupy „Łowcy Słów”.

Baśnie, legendy i podania bretońskie są jednym z ciekawszych dziedzictw niematerialnych tej części Europy. Bretończycy funkcjonujący na styku kultury celtyckiej i rzymskiej, Oceanu i surowego lądu, wyrobili silne charaktery i niezwykle bogatą wyobraźnię, a więc wewnętrzną wolność. Są one wyraźnym rysem  barwnego folkloru, który przetrwał mimo wojen, prób wykorzeniania i zakazu używania języka bretońskiego. Bohaterowie legend i podań bretońskich oraz ich losy stanowią niezwykły portret Bretończyka skrywającego pod warstwą gruboskórności, człowieka nieco melancholijnego, powściągliwego, wrażliwego i odznaczającego się poetycką wyobraźnią.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: kultura@cpf.olsztyn.pl lub 89 527 63 73 do 25 listopada.

 


28.11 (czwartek), 18.00
Sala pod Amfiteatrem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie

KONCERT zespołu GAVINY (Bretania/Francja).

Zespół tworzy dwóch bretońskich muzyków: Antoine Solmiac (skrzypce) i Arthur Revé (gitara). Artyści zaprezentują zabawny, żywiołowy i wirtuozerski „celtycki show”, na który będą się składać tradycyjne melodie irlandzkie oraz piosenki o brzmieniach rockowych i popowo-folkowych. Koncertują we Francji (m.in. na Festiwalu Celtyckim w Lorient – największym wydarzeniu prezentującym muzykę celtycką w Europie!), ale prezentowali się już również w m.in. w Ameryce Łacińskiej i na Festiwalu Gitary na Tahiti, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Gościnnie wystąpią Marcin Rumiński i Maria Rumińska z olsztyńskiego zespołu SHANNON.

Wstęp: 15 zł (20 zł w dniu koncertu).

Bilety dostępne na: www.bilety.mok.olsztyn.pl

 

 


Pliki:
DB2019-11_plakat.pdf9,51 Mi