10.06.2021 00:08 Wiek: 13 days

ŚWIĘTO MUZYKI / FÊTE DE LA MUSIQUE


W ogrodzie przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, w sobotę, 19 czerwca od godz. 16.00 zabrzmi MUZYKA.

To nasza olsztyńska cegiełka do ogólnoświatowego wydarzenia o francuskim pochodzeniu pn. Fête de la Musique (Święto Muzyki).

 

W programie:

16:00-16:45 „Muertes y resurrecciones (dosł. śmierci i zmartwychwstania) na kontralt i fortepian”.

Cykl pieśni napisanych przez kompozytorkę Magdalenę Białecką do wierszy poetki i meksykanistki, Mai Zawierzeniec, z myślą o śpiewaczce Agnieszce Dziewulskiej-Pawłowskiej.

Wykorzystane w kompozycji wiersze Mai Zawierzeniec powstały na przestrzeni ostatnich piętnastu lat i przedstawiają filozofię życia autorki i jej ścieżkę do samopoznania, przede wszystkim przez pryzmat podróży, zwłaszcza do Meksyku. Zaprojektowana przez Białecką wysoce intertekstualna tkanka muzyczna wchodzi w dialog ze słowem, uwypuklając zawarte w nim znaczenia.

Koncert będzie miał formę multimedialną, łączącą muzykę z poezją i elementami teatralnymi. Będą na nim obecne wszystkie artystki uczestniczące w procesie twórczym cyklu. Agnieszka Dziewulska-Pawłowska zaśpiewa w duecie z kompozytorką Magdaleną Białecką, która zasiądzie przy pianinie. Maja Zawierzeniec przybliży publiczności swój proces twórczy.

16:45-17:15
Muzyczny HydePark(owa)
Scena jest OTWARTA!!!

17:15-17:45 "Małe Przyjemności", czyli trio Marta Andrzejczyk, Ewa Pawlak, Piotr Banaszek
17:45-19:00
Muzyczny HydePark(owa)
Scena jest OTWARTA!!!

16:00-19:00 Animacje muzyczne dla dzieci „Poszukiwacze zaginionych kamyków”
18:00 -Wariacje muzyczno-taneczne dla małych i dużych.
19:00 Wspólne gitarowe wykonanie "Les Champs-Elysées" Joe Dassin.

 

Zapraszamy do Muzycznego Ogrodu i Róbcie muzykę! Faites de la musique !Święto Muzyki powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego (zm. 1999), francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i spopularyzowane przez Maurice'a Fleureta i Jacka Langa, ówczesnego ministra kultury Francji. Impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaproszono wszystkich Francuzów do powszechnego "robienia muzyki" (fr. Faites de la musique !), wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Święto, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Fundamentem tego przedsięwzięcia było słynne powiedzenie jednego z jego twórców: "La musique sera partout et le concert nulle part » ! (pl. Muzyka będzie wszędzie, a koncert nigdzie"). I niech tak się stanie!