24.07.2020 10:00 Wiek: 64 days

SEKRETNE HORYZONTY

Filmowy reportaż Oliviera Caillebot z polsko-francusko-niemieckiego projektu edukacyjnego


Sekretne horyzonty

Filmowa opowieść o młodzieńczej otwartości, współpracy międzyregionalnej, wspólnej lekcji historii i życiu w różnych zakątkach Europy.
W latach 2017-2019 młodzież z Polski (Morąg/Warmia i Mazury), Francji (Saint-Brieuc/Côtes d’Armor) i Niemiec (Detmold/Nadrenia Północna-Westfalia) uczestniczyła w projekcie historycznym poświęconym losom jeńców wojennych podczas II wojny światowej. Pod okiem Oliviera Caillebota, francuskiego reżysera filmów dokumentalnych, w międzynarodowych zespołach, młodzież pracowała nad materiałem edukacyjnym przybliżającym historyczną tożsamość swoich regionów łączącą elementy wspólnej, europejskiej przeszłości.
Podczas dwóch lat Olivier towarzyszył z kamerą młodym uczestnikom i partnerom projektu, dokumentując działania projektowe oraz rozmawiając z uczniami.

Co młodzi ludzie sądzą o Europie? O historii? Jak się dogadywali z kolegami z innych krajów? Czy współcześnie trudno rozmawiać na temat wydarzeń, które 80 lat temu podzieliły Europę? Ten film opowiada właśnie o tym! A przy tym pokazuje piękno Warmii i Mazur oraz Bretanii - regionów, które europejską współpracę rozpoczęły na długo przed tym, jak Polska stała się członkiem UE.

Film powstały w ramach projektu "Stalag - życie i śmierć w niemieckim obozie jenieckim podczas II wojny światowej" przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.