01.11.2019 09:00 Wiek: 18 days

LISTOPAD W CPF

Listopad to tradycyjnie czas Dni Bretanii - ale nie tylko. Zobaczcie co jeszcze mamy w planach na nadchodzące dni


Listopad w CPF

  • 8 listopada: spotkanie z Alix Anger-Valognes. 19-latka z Cherburga wyruszyła w samotną podróż do Estonii. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że w trosce o środowisko Alix porusza się wyłącznie pociągiem i autostopem. Po drodze poznaje ludzi, zwiedza miasta, ale przede wszystkim chce dotknąć przyrody – dzikiej, chronionej i zagrożonej. Jednym z przystanków na jej trasie będzie Puszcza Białowieska. O swoich pasjach i motywacjach opowie podczas spotkania w Starym Zaułku. Alix prowadzi dziennik podróży, dostępny tutaj: https://aalixx.wixsite.com/carnetdebord/post/jour-4-berlin-allemagne

  • 14 listopada: April in Paris, czyli kim była Misia Sert? Spotkanie z Ewą Mazgal na temat niezwykłej, a mało znanej postaci. Ewa Mazgal zawodowe życie związała z Gazetą Olsztyńską. Kultura, literatura i język francuski zawsze były jej pasją, na którą teraz, na zasłużonej emeryturze, ma nieco więcej czasu.
    Jak mówi: O Misi Sert przeczytałam w książce o bracie Władimira Nabokova. Siergiej Nabokov mieszkał jako emigrant w Paryżu, obracał się w środowisku artystycznym, bywał na występach Baletów Rosyjskich, kierowanych przez Sergiusza Diagilewa. Przyjaciółką a i dobrodziejką wybitnego choreografa była Misia Sert. Urodziła się w Petersburgu jako Maria Godebska  w 18772 roku. Jej matka była wybitną belgijską pianistką,ojciec pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych (i jak to w Polsce) patriotycznych. Misia zapowiadała się na świetną pianistkę, ale wybrała inną drogę - stała się muzą malarzy, pisarzy, muzyków ludzi teatru. Opisał ją w “Poszukiwaniu straconego czasu” Marcel Proust. Przyjaciółką Misi była Coco Chanel. W Polsce mało kto wie o tej niezwykłej osobie. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych powstał musical zatytułowany “Misia”. Autorem muzyki jest pochodzący spod Mińska Vernon Duke  (19031969). To on skomponował jazzowy standard “April in Paris”. Diagilew zamówił u niego balet “Zefir i Flora”. Chanel zaprojektowała do widowiska kostiumy. Ścieżki Duke’a i Misi w Paryżu musiały się przeciąć. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych powstało studyjne nagranie musicalu “Misia”. Mamy to nagranie. Wątków w historii Misi jest tysiąc. Jak w historii Europy i świata. Kultura nie zna granic.