04.03.2019 09:23 Wiek: 18 days

DNI FRANKOFONII 2019


20 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF). Polska jest członkiem obserwatorem OIF, która zrzesza ponad 70 państw i blisko 900 milionów kobiet i mężczyzn z całego świata komunikujących się w języku francuskim.

Każdego roku, w marcu, miłośnicy języka francuskiego wspólnie świętują, promując język francuski i związane z nim kultury. Dla tych, którzy nie posługują się językiem Moliera to okazja poznania bogactwa i różnorodności świata francuskojęzycznego. W tym roku Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie proponuje spacer ulicami Belgii i Luksemburga. Wbrew pozorom nie będziemy mówić o unijnych instytucjach, ani o wyzwaniach światowej finansjery. Zapraszamy na spotkania wypełnione bogatymi treściami, dużą dawką humoru i niezobowiązującym francuskim szykiem. 

PROGRAM :

20 marca (śr) godz. 9.00, 11.00, 13.00

Międzynarodowy Dzień Frankofonii

Centrum Polsko-Francuskie

PORANEK Z BAJKĄ

Spotkanie z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek Baśni i Opowieści (MuBaBaO.pl), który zabierze najmłodszych (6-10 lat) w bajeczną podróż po krajach frankofońskich.

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: do 18 marca,

89 527 63 73,

k.klepacka@cpf.olsztyn.pl

Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie.

 

20 marca (śr) godz. 17.30

Centrum Polsko-Francuskie

SPACEREM PO BELGII Z JEANNEKE I MANNEKEN

Kamila Klepacka, studentka Wyższej Szkoły ISFSC w Brukseli i Zbigniew Lubiejewski, sportowiec, były reprezentant polskiej drużyny narodowej w siatkówce, zabiorą nas na spacer po Belgii, która jest (lub przez jakiś czas była) ich drugą ojczyzną. Ciekawostki z Flandrii i z Walonii, miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, lokalne smakołyki… To tylko kilka tematów, o których opowiedzą prowadzący spotkanie.

 

21 marca (czw) godz. 17.30

Międzynarodowy Dzień Poezji

Centrum Polsko-Francuskie

 „CUDOZIEMIEC”

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim - poetą, pisarzem, eseistą, tłumaczem.

Książka Kazimierza Brakonieckiego (wyd. Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, 2018) to eseistyczno-refleksyjne dzienniki z podróży. Autor przybliża nam trzy frankofońskie światy, które dane mu było bliżej poznać: Flandrię, Québec oraz Paryż. Jak na poetę przystało, dziennik okraszony jest wierszami autora oraz tłumaczeniami poezji francusko- i anglojęzycznej.

 

22 marca (pt) godz. 17.30

Centrum Polsko-Francuskie

LUCAS DYMNY : KONCERT MUZYKI FRANCUSKIEJ

Repertuar składa się z piosenek śpiewanych po francusku, polsku, angielsku, niemiecku i portugalsku oraz z utworów instrumentalnych (ukulele) zebranych podczas licznych podróży i towarzyszących im spotkań. Niektóre z piosenek są tradycyjne,  zapożyczone od francuskich pieśniarzy takich jak Brassens, Perret, Trenet, Moustaki, Tanière.. i kompozytorów jak Armstrong, Pixinguinha, inne są własnymi kompozycjami. W obu przypadkach piosenki opowiadają o wolności, naturze, zwierzętach, miłości... a wszystko z dawką humoru.
Wykonawca Lucas Dymny jest dyrektorem Alliance Française w Łodzi i koordynatorem sieci Alliance Française w Polsce.

 

23 marca (sob) godz. 10.00-12.00

Centrum Polsko-Francuskie

„FRANCOFOLIE”

Warsztaty kulturowo-językowe dla dzieci.

Język francuski używany jest nie tylko we Francji. A gdzie jeszcze? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów! Zapraszamy najmłodszych miłośników języka francuskiego na podróż dookoła świata w kolorach frankofonii.

Wstęp: 10 zł (dla uczniów CPF bezpłatnie)

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: do 20 marca,

89 527 63 73,

k.klepacka@cpf.olsztyn.pl

 

25 marca (pn) godz. 11.00, 12.30

27 marca (śr), godz. 10.00

Centrum Polsko-Francuskie

POJEDYNEK NA SŁÓWKA: TIFFANY VS KAMILA

Czy Francuz i Belg zawsze się ze sobą dogadają? Czym się różni le boule od une boule? O perypetiach językowo-kulturowych opowiedzą Tiffany Reboux z Francji i Kamila Klepacka, Polka rodem z Belgii.

Lekcja (60 min) dla zorganizowanych grup szkolnych.

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: do 22 marca,

89 527 63 73,

k.klepacka@cpf.olsztyn.pl

 

26 marca (wt) godz. 17.30

Centrum Polsko-Francuskie

PIĘKNY LUKSEMBURG

Otwarcie wystawy fotografii.

Wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów fotograficznych Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu oraz członków klubu CIEL [Club photo des Institutions Européennes à Luxembourg]. Autorzy zdjęć: Magda Ziembowska, Łukasz Koźma, Marcin Wierzbicki, Katarzyna Ziembowska, Orit Israelson, Maciej Markiewicz, György Papp, Arnaud Pivet. W spotkaniu w Olsztynie udział weźmie prowadzący warsztaty, kurator wystawy i jednocześnie jeden z autorów prac, Ireneusz Graff.

 

Temat wystawy kojarzyć się może z kalendarzem albo hasłem reklamowym agencji turystycznej. Ale nie fotografowaliśmy i nie wybieraliśmy zdjęć z takim celem czy nastawieniem. Początkujący starali się okiełznać sprzęt fotograficzny i po prostu zrobić godne zdjęcia. Uczyłem ich wrażliwości i spostrzegawczości. Powtarzałem często, że dobrą, szczerą i wartościową fotografię można wykonać tuż obok, na strychu, za płotem, przed domem. Nie trzeba jechać w dalekie egzotyczne miejsca.

Ireneusz Graff

 

Prezentacja wystawy przygotowana we współpracy z Ambasadą Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie.

 

28 marca (czw)

Centrum Polsko-Francuskie

Belgijsko-luksemburski komediowy wieczór filmowy

 godz. 17.30, „Superjhemp powrót”, reż. Félix Koch

Aby ocalić Luksemburg od kosmicznej katastrofy, skromny urzędnik o mocnej budowie ciała i w pełni życiowego kryzysu musi odzyskać super moce i stawić czoła swemu największemu lękowi: własnej rodzinie! Superjhemp to bohater luksemburskiego komiksu, który ukazywał się w Luksemburgu od 1988 r. Od premiery w kinach jesienią 2018 roku film „Superjhemp Retörns" stał się najpopularniejszym filmem w historii luksemburskiego kina.

Film udostępniony przez Ambasadę Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie.

 godz. 19.00, „Zupełnie Nowy Testament”, reż. Jaco Van Dormael

Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa. „Zupełnie Nowy Testament” to pełna gagów i absurdalnego humoru komedia utrzymana w stylu „Amelii”, w reżyserii Jaco Van Dormaela („Mr. Nobody”, „Ósmy dzień”) z Benoît Poelvoorde („Nic do oclenia”), Yolande Moreau („Serafina”) i Catherine Deneuve w rolach głównych. W 2016 roku film był kandydatem Belgii do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

29 marca (pt) godz. 17.30

Planeta 11

CAFÉ BELGA

Pod szyldem najsłynniejszej belgijskiej kawiarni porozmawiamy o Belgii, Luksemburgu i innych krajach frankofońskich (oczywiście po francusku).

 

 

Na wszystkie wydarzenia (oprócz warsztatów językowych dla dzieci 23 marca) WSTĘP WOLNY.