19.02.2020 09:23 Wiek: 46 days

BARWY ŚWIATŁA - BARWY CISZY KATEDRY NOTRE DAME W PARYŻU

Poznaj się na francuskiej architekturze!


Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Emilii Wandy Małkowskiej.

Autorka z zamiłowania maluje i fotografuje, z zawodu jest prawnikiem. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Płocku, Warszawie, Częstochowie.

Światło, wszechobecne i znikające, jakże trudne do uchwycenia. Często niezauważalne i nieokreślone. W swoich poszukiwaniach artystycznych próbowałam zmierzyć się z ową nieuchwytną materią. Szukałam jej w ciszy świątyń. Tam, gdzie ciemną na ogół przestrzeń, rozjaśniają wdzierające się promienie światła zasilane energią wiecznego ognia - słońca. Rozedrgane świetliste smugi, cienie, refleksy i barwne mozaiki, wnikające do świątyń poprzez witraże rozszczepiające światło, tworzą niezwykły mistyczny nastrój ciszy i skupienia. Może właśnie dlatego w rozważaniach estetyków sztuki, mówi się tak często o sakralności Światła.


Obrazy fotograficzne tej wystawy stanowią cześć przygotowywanego przeze mnie zbioru zdjęć pt. "Barwy światła-barwy ciszy" świątyń różnych religii wielu miejsc Europy (wykonane w okresie ostatniego dziesięciolecia). Tragedia spalenia się części Katedry Notre Dame w Paryżu, uczyniła moje zdjęcia, zrobione we wnętrzu tej Katedry, hołdem dla jej pamięci. Wnętrze takie już nie istnieje, pozostaję z nadzieją, że Katedra zostanie odbudowana i powróci do swojej świetności
[Emilia Wanda Małkowska].

Wystawa potrwa do 20 marca 2020 roku.