2016

Grudzień w Centrum P-F

Sobota 10 grudnia godz. 12.00świąteczne zajęcia dla dzieci– przygotowanie ozdób choinkowych, nauka słówek związanych ze świętami i wspólne strojenie choinki

Wtorek 13 grudnia godz. 17.30Strasburg – między tradycją a nowoczesnością  spotkanie z Hélène Lauria-Collet: prelekcja i pokaz zdjęć. Strasburg, stolica Alzacji, siedziba instytucji europejskich, słynie z jarmarku świątecznego organizowanego od wielu lat. Spotkanie z udziałem tłumacza.
 

Konkurs filmowy "Warmia i Mazury – Europa w moim regionie"

Konkurs zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast „Open Days 2016”. W wydarzenie zaangażowany jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olsztyn. 


Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do czynnego zainteresowania tematyką Unii Europejskiej, skierowanie uwagi młodzieży na zmiany, które zaszły w ich najbliższym otoczeniu dzięki funduszom UE, popularyzowanie wiedzy o funduszach unijnych i ich roli w procesie rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego.


W tym roku komisja konkursowa do grona ścisłych finalistów wybrała następujące filmy:

I miejsce: „Szansa na sportowy sukces” – przygotowany przez Patryka Dzoć, Angelikę Wąsewicz i Gabrielę Ligiżyńską (Zespół Szkół w Górowie Iławeckim) pod kierunkiem Marty Nycio;

II miejsce:
-„Nowe życie starej wsi” – przygotowany przez Aleksandrę Kłosowską, Alicję Andrzejewską i Bartosza Zielińskiego (Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku) pod kierunkiem Jacka Rydel;

III miejsce: 

- „Piękna Warmia i Mazury dzięki Unii Europejskiej” – przygotowany przez Michała Maciejewskiego, Pawła Traczewskiego (IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie), Mateusza Nosarzewskiego (I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie), pod kierunkiem Tomasza Niedźwieckiego;

- „Unia Europejska w naszej gminie” – przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Zalewie: Jakuba Bulskiego, Kacpra Fiedorowicz i Jakuba Gołoś pod kierunkiem Haliny Kozakiewicz.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

XXI DNI BRETANII

W dniach 21 października - 10 listopada Centrum Polsko-Francuskie zorganizowało XXI edycję Dni Bretanii

Tegoroczne Dni Bretanii rozpoczęły się koncertem Nolwenn Korbell pt. "Cabaret Brecht". To słynne songi niemieckiego poety i dramaturga Bertolda Brechta (1898-1656) śpiewane do muzyki Kurta Weilla i Hansa Eislera; akompaniament (gitara) Didier Dréo.

Nolwenn Korbell - wybitna pieśniarka, piosenkarka, aktorka z Bretanii, koncertuje w Europie w języku bretońskim, francuskim, walijskim i niemieckim. Ma na swoim koncie pięć znakomitych płyt.

Didier Dréo jest znanym bretońskim kompozytorem, gitarzystą, nauczycielem muzyki, występuje solo, w duecie oraz w zespołach muzyki celtyckiej.

Koncert Nolwenn Korbell odbył się w Sali Kameralnej Kamienicy Naujacka, 21 października o godz. 18.00
Zdjęcia pochodzą ze strony Olsztyn24.com, na której znajduje się artykuł na temat koncertu: KLIK

Ponadto w ramach Dni Bretanii odbyły się następujące wydarzenia:

26 października, godz. 18.00, Centrum Polsko-Francuskie:
Dzień Bretanii: wieczór Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji Amitié

5 listopada, godz. 18.00, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Występ dwuosobowego teatru francuskiego Société Protectrice des Petites Idées z Bretanii w spektaklu o miłości pt. "Cow love"Aktorzy: Nanda Suc i Federico Robledo.

Spektakl ten został także zaprezentowany w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

9 listopada, godz. 18.00, Centrum Polsko-Francuskie:

Otwarcie wystawy fotografii "Kuszela w Rennes" Macieja Kuszeli

POBIERZ PROGRAM 

Maroko. Wystawa fotografii Moniki Szadkowskiej

Zaproszenie na wystawę Moniki Szadkowskiej "Maroko"

Monika Szadkowska ukończyła sztuki plastyczne (grafika projektowa) na UWM w Olsztynie oraz fotografię na ASP w Gdańsku.

Od 15 lat zajmuję się projektowaniem graficznym i fotografią reklamową, jednak prawdziwy upust swojej wyobraźni oddaję w formie fotografii artystycznej, dokumentalnej i socjologicznej. Podróżuję z pasją od lat, ponieważ poszukuję prawdy o człowieku, co wyrażają, mam nadzieję, moje zdjęcia. Reportaż/ dokument to taki szczególny rodzaj fotografii, który mnie najbardziej frapuje, kręci i uszczęśliwia. Obserwuję świat i filtruję go po swojemu, co mnie ogromnie rozwija i daje poczucie spełnienia.

www.szada-art.pl

Wystawa była od czynna do końca października

KONFERENCJA I WARSZTATY KAMISHIBAI

W środę 28 września odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Kamishibai - innowacja w dydaktyce j. francuskiego" oraz warsztaty z techniki Kamishibai - dla nauczycieli, animatorów, bibliotekarzy...

KAMISHIBAI – INNOWACJA W NAUCZANIU

28 września Centrum Polsko-Francuskie zorganizowało konferencję podsumowującą działania i rezultaty projektu "Kamishibai - innowacja w dydaktyce języka francuskiego" realizowanego w latach 2014-2016 przy udziale 14 partnerów z Polski, Francji i Rumunii. Podczas trwania projektu została wypracowana innowacyjna metoda pracy na lekcjach języka francuskiego wykorzystująca technikę teatru ilustrowanego Kamishibai.

Po konferencji odbyły się warsztaty z Kamishibaki, które przeprowadziła Zofia Piątkowska-Wolska z wydawnictwa Tibum.

DNI FRANKOFONII I KULTURY FRANCUSKIEJ

W dniach 2-20 kwietnia odbyły się XX DFiKF

PROGRAM IMPREZ

5 IV: Uroczyste otwarcie wystawy „Widoki miast francuskich z 1656 r. Mateusza Meriana (1593-1650)” z kolekcji Roberta Klimka oraz frankofońskich zbiorów filatelistycznych Marcina Mijala. Występ uczniów gimnazjum nr 11.

Robert Klimek jest politologiem, przedsiębiorcą, cenionym badaczem kultury materialnej Prusów, pisze doktorat o szlakach komunikacyjnych Warmii w l. 1243-1466. Marcin Mijal jest znanym olsztyńskim filatelistą.

6 IV: Spotkanie autorskie z frankofonką Joanną Nojszewską rodem z Nidzicy, autorką książki „Klucz francuski” zawierającej wywiady ze  znanymi miłośnikami Francji (np. z Andrzejem Sewerynem, Pauliną Młynarską). Joanna Nojszewska była redaktorką naczelną polskiej  edycji „Elle”, współpracowała z telewizją,  obecnie kieruje działem kultury w mies. „Twój Styl”.

7 IV: Małgorzata Czaplarska, romanistka po studiach w Polsce i Francji, przewodnicząca Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Francji i Bretanii „Amitié”, zaprezentowała kolejny tom powieści kryminalnej  Jean-Luc Bannaleca „Sztorm na Glenanach”(2015). Pod tym pseudonimem ukrywa się znany niemiecki wydawca i pisarz, miłośnik Francji i Bretanii, Jörg Bong. Akcja sensacyjnej powieści dzieje się współcześnie na wyspach bretońskich.

9 IV: Występ studenckiego zespołu ,,ŻelipapĄ” z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie w składzie: Mateusz Cwaliński (akordeon, kierownictwo muzyczne), Maria Milewska (instrumenty klawiszowe), Jakub Cybula (perkusja), Krzysztof Cybula (kontrabas), Jakub Szulc (skrzypce). Instrumentalne melodie kompozytorów francuskich, argentyńskich oraz kompozycje własne inspirowane muzyką akordeonową.

12 IV:

  • „Georges Méliès – ojciec filmowych efektów specjalnych” – prelekcja dla młodzieży szkolnej.
  • Prelekcja z pokazem zdjęć Josselina Violant, nauczyciela j. francuskiego, o Polinezji. Największe francuskie terytorium zamorskie na Oceanie Spokojnym. Polinezja to archipelag złożony z 118 wysp i wysepek.  Zajmująca opowieść o kulturze, historii, tradycyjnych rzemiosłach podana za pomocą zdjęć, muzyki, gawędy. 

13 IV: Spotkanie autorskie z wybitną tłumaczką literatury francuskiej  i włoskiej Anną Wasilewską z redakcji „Literatury na świecie” poświęcone jej przekładowi kultowej powieści „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego napisanej w j. francuskim. Powieść ta ma dwie wersje z 1804 i 1810 roku. Wydanie najnowsze jest pierwszym tłumaczeniem oryginalnej i autentycznej wersji z 1810 roku i ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Anna Wasilewska przełożyła ponad 40 książek,  niedawno otrzymała prestiżowy order Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres.

14 IV: Występ  Łódzkiego Teatru Piosenki zatyt. ,,Wiosna w Paryżu”. W recitalu złożonym ze szlagierów francuskiej piosenki wystąpią: Emilia Kudra (śpiew), Monika Kamieńska (śpiew), Michał Maj Wieczorek (śpiew), Michał Makulski ( pianino), Michał Nowak (kontrabas), Tomasz Stachurski (perkusja).

15 IV: Dzień frankofonii w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. F. Szczepańskiego w Lamkowie:  zajęcia językowe, plastyczne, muzyczne, gastronomiczne prowadzone dla uczniów przez Centrum P-F;  prelekcja o współczesnej Francji dla rodziców.

16 IV: Pokaz filmów francuskich z polskimi napisami: „Jak lew” (Comme un lion), reż. Samuel Collardey, 2012,obyczajowy: młody Afrykańczyk w Paryżu na drodze do piłkarskiej sławy. Godz. 18.45 „Francuski minister: (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier, 2013, komedia: perypetie młodego urzędnika w ministerstwie spraw zagranicznych.

19 IV: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie: ,,Paryż –  miasto niezwykłe’ – wyniki, nagrody, ekspozycja.

Spotkanie z wybitnym i nagradzanym tłumaczem  Jerzym Czechem z Poznania: „Jak zostaje się tłumaczem”. Jerzy Czech m.in. tłumaczył z sukcesem twórczość Swietłany Aleksiejewicz, laureatki literackiego Nobla 2015, ale zaczynał swoje przekłady od poezji francuskiej.

20 IV: Prezentacja ,,Małej antologii poezji francuskiej” w przekładach poety i tłumacza Kazimierza Brakonieckiego. W antologii opublikowano m.in. utwory Ch. Baudelaire’a, B. Cendrarsa, A. Frénauda, P. Reverdy’ego, R. Desnosa i in.

Obchody jubileuszu XX-lecia Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji ,,Amitié”: otwarte spotkanie członków i  sympatyków stowarzyszenia.

 

ŚWIATOWE DNI BAJKI

 W 2016 r. Centrum Polsko-Francuskie włączyło się w organizację X Światowych Dni Bajki w Olsztynie.

Z tej okazji ogłoszono konkurs dla młodzieży szkolnej pt. "W kręgu baśni Króla Artura", zorganizowano czytanie francuskiej bajki w przedszkolach nr 1 i nr 6 w Olsztynie.

Przez całe lato była czynna wystawa prac dzieci z ww. przedszkoli - ilustracji zainspirowanych bajką o Czerwonym Kapturku

WOLNA WIOSNA POETÓW

RZEŹBIARSKIE INKLINACJE IWONY BOLIŃSKIEJ-WALENDZIK

W dniach 1-31 marca w CPF była czynna wystawa

Rzeźbiarskie inklinacje – batik i fotografia

Iwony Bolińskiej-Walendzik


Iwona Bolińska-Walendzik w 1996 r. ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w 2012 uzyskała tytuł doktora na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Zajmuje się batikiem, projektowaniem graficznym, jest autorką projektów artystycznych, kuratorką wystaw plastycznych, animatorką kultury. Autorka ponad czterdziestu prezentacji  indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2013 prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia ,,Areszt Sztuki”. W 2014 otrzymała nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej. Ponadto pisze i publikuje w prasie utwory literackie.

Początek moich rzeźbiarskich inklinacji datuję na piękne lato 2002 roku. Nie żebym wtedy zaczęła rzeźbić. Nie, to był efekt obserwacji otaczającej rzeczywistości. Francja, Dolina Loary – wspaniałe warownie, rezydencje, a ja szukałam motywu do twórczego działania. Znalazłam go nie w żadnym z przepysznych zamków, lecz w kościele. Właściwie na bocznej elewacji tej budowli. Rzeźbiona bestia wystawała ze ściany niczym przypadkowy przechodzień na pustym placu. Dlaczego tam była? To pytanie sprawiło, że zaczęłam drążyć temat. To był początek drogi naznaczonej szlakiem rzeźbiarskim. Jako pierwsze powstały ,,romańskie opowieści” z motywami bestii z portali wczesnoromańskich kościołów północnej Hiszpanii. Później był Liban i sarkofag z miasta Saida. Kolejną fascynację przywiozłam z ankarskiego muzeum, w którym neolityczne figurki ustawione były hierarchicznie oraz według okresu powstania. Kilka lat później Chorwacja zachwyciła mnie w Szybeniku.  Mistrz Juraj Dalmatinac stworzył cykl główek, które fryzem okalają część elewacji katedry. I ta ostatnia podróż. Nie myślałam, że w Estonii na wyspie Saremie znajdę swój trop romański w olbrzymich, pokrytych mchem kościołach. Fotografowanie jest dla mnie formą dokumentacji i szkiców podróżnych, które potem stają się niekiedy elementami prac wykonanych najczęściej w technice batiku.

Olsztyński Literacki Miesięcznik Mówiony: spotkanie z Alicją Bykowską-Salczyńską

Spotkanie autorskie

z wybitną poetką i autorką słuchowisk

Alicją Bykowską-Salczyńską

 

Prowadzenie: Hanna Brakoniecka, Justyna Artym

 

 

Zdjęcie autorstwa Agnieszki Cichoń-Kamińskiej

My French Film Festival

Sobota 6 lutego, godz. 17.00 Henri, Henri Reż. Martin TalbotWyst. Victor Andres Turgeon-Trelles, Sophie Desmarais, Marcel SabourinRok produkcji: 2014 Henri jest wychowanym przez siostry zakonne, nieśmiałym, zamkniętym w sobie sierotą. Praktycznie od zawsze zajmował się konserwacją oświetlenia na terenie zakonu. W końcu jednak zmuszony jest opuścić jego bezpieczne mury. Nagle znajduje się w totalnie obcym mu środowisku. Postawia sobie za cel rozjaśnić życie ludzi, w których egzystencji zagościła ciemność. W szczególności, zależy mu na rozpaleniu serca prowadzącej ponure życie Hélène, w której jest skrycie zakochany.

M poszukuje K (H recherche F)
Reż. Marina Moshkova
Scenarzysta: Marina Moshkova
Rok produkcji: 2015

Historia miłosna w świecie, w którym obrazy zaczynają żyć własnym życiem. André jest malarzem głęboko pogrążonym w kryzysie twórczym. Dochodzi do wniosku, że skoro tak trudno znaleźć mu wenę, to dzieje się tak dlatego, że nie znalazł jeszcze muzy. Pewnego dnia natyka się na ogłoszenie agencji matrymonialnej i postanawia skorzystać ze swojej ostatniej szansy na odnalezienie miłości i inspiracji.

Sobota 13 lutego, godz. 17.00 

Randka w ciemno (Un peu, beaucoup, aveuglément)

Reż. Clovis Cornillac
Wyst. Mélanie Bernier, Clovis Cornillac, Lilou Fogli, Philippe Duquesne
Rok produkcji: 2014
On zawodowo wymyśla łamigłówki. Jego ciało i dusza są w pełni poświęcone pracy i może się skupić tylko w absolutnej ciszy. Ona jest spełnioną pianistką i nie może żyć bez muzyki. Przygotowuje się do konkursu, który może zmienić jej życie. Będą musieli współegzystować, choć nigdy nie widzieli się na oczy.

Uziemiona (Au sol)
Reż. u scen. Alexis Michalik
Wyst. Stéphanie Caillol, Évelyne El Garby Klaï, Anne Loiret, Cyril Gueï
Rok produkcji:2014

Évelyne udaje się do Londynu na pogrzeb swojej matki. Gdy dociera na lotnisko, nie może odnaleźć dokumentów swojego dziecka, bez których nie może wsiąść na pokład samolotu. Z pomocą Stéphanie, młodej stewardessy, Évelyne stoczy walkę z biurokracją i czasem.

JAPONIA. Wystawa fotografii Stefana Zielskiego

FRANCUSCY AUTORZY SZTUK TEATRALNYCH W OLSZTYNIE

Drameducation - Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce z siedzibą w Poznaniu
Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie

zorganizowały spotkanie z francuskimi i frankofońskimi autorami sztuk teatralnych

16 I 2016 roku (sobota) w siedzibie CP-F

Drameducation powstało w 2011 roku w Poznaniu z inicjatywy Jana Nowaka, który pełni funkcję dyrektora. Misją Drameducation jest promocja współczesnego teatru francuskojęzycznego w Polsce oraz promocja nauczania języka francuskiego poprzez teatr.

W spotkaniu udział wzięli autorzy sztuk teatralnych z Belgii, Francji, Senegalu i Szwajcarii, którzy uczestniczą w oryginalnym projekcie pisania sztuk w jęz. francuskim dla młodzieży niefrancuskojęzycznej, a  uczącej się tego języka.

Obecni byli przedstawiciele Ambasad Belgii, Francji i Szwajcarii w Polsce oraz zagranicznych mediów.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z TADEUSZEM "BURYM" BURNIEWICZEM

Tadeusz Burniewicz – Urodziłem się w 1949 roku w Olsztynie. Dyplom uzyskałem w 1973 r. w pracowni malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po dwóch latach pracy na UMK powróciłem do Olsztyna. Przez kilka lat rysowałem i opracowywałem graficznie wkładki ,,Młodzi piszą" do miesięcznika kulturalno-społecznego ,,Warmia i Mazury”. Powstało kilkaset ilustracji. Swój tekst do tych wkładek przysłał poeta i pisarz Edward Stachura. Ilustracja do opowiadania "Wesele" spowodowała, że spotkaliśmy się i przez kilka następnych lat projektowałem okładki i ilustracje do jego książek. Utrzymywałem się też z rysunków do prasy, m.in. do ,,Szpilek”. Zupełnie niespodziewanie dostałem nawet kilka znaczących nagród w tej dziedzinie: Złotą Szpilkę (1975) oraz w Skopje (1974, 1975), Berlinie Zachodnim (1976), Bułgarii (1983, Gabrowo), Belgii (1983, Knokke Heist). Podróżowałem po odbiór tych nagród i w ten sposób trafiłem do Amsterdamu, gdzie na wynajętej barce urządziłem sobie pracownię. Przez kilka lat żyłem z obrazów malowanych dla galerii Dijkstra w Amsterdamie. Żona studiowała w Hadze, więc żyłem między Olsztynem a Holandią. Kontynuowałem współpracę z wydawnictwami jako projektant i ilustrator.

Era komputerowa zmieniła wszystko, nagle się okazało, że mogę mieć większą kontrolę nad projektami. Z synem Bartkiem w 1994 roku założyliśmy firmę. Dzisiaj mamy za sobą wiele wydawnictw i projektów w wielu różnych dziedzinach (BWA w Olsztynie, Michelin Polska, Muzeum Warmii i Mazur ...). Jestem w stałym kontakcie z wydawcami literatury pięknej, między innymi ostatnio zaprojektowałem okładki do serii książek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Olsztynie. Wiele książek i wydawnictw, które opracowywałem graficznie, otrzymało nagrody Ars Libris przyznawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie podczas dorocznego Przeglądu Wydawnictw Regionalnych.