14.11.2019 18:00 Il y a : 5 days

APRIL IN PARIS - KIM BYŁA MISIA SERT?

Misia Sert. Jej przyjaciółmi byli Mallarmé, Valéry, Cocteau, Colette i Claudel. Zauroczyła Marcela Prousta. Odkryła dla świata Coco Chanel. O jej przebogatym życiu artystycznym, choć i dramatycznym opowie nam Ewa Mazgal


Spotkanie na temat Misi Sert

Misia Sert

Ewa Mazgal zawodowe życie związała z Gazetą Olsztyńską. Kultura, literatura i język francuski zawsze były jej pasją, na którą teraz, na zasłużonej emeryturze, ma nieco więcej czasu.


Jak mówi: O Misi Sert przeczytałam w książce o bracie Władimira Nabokova. Siergiej Nabokov mieszkał jako emigrant w Paryżu, obracał się w środowisku artystycznym, bywał na występach Baletów Rosyjskich, kierowanych przez Sergiusza Diagilewa. Przyjaciółką a i dobrodziejką wybitnego choreografa była Misia Sert. Urodziła się w Petersburgu jako Maria Godebska  w 18772 roku. Jej matka była wybitną belgijską pianistką,ojciec pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych (i jak to w Polsce) patriotycznych. Misia zapowiadała się na świetną pianistkę, ale wybrała inną drogę - stała się muzą malarzy, pisarzy, muzyków ludzi teatru. Opisał ją w “Poszukiwaniu straconego czasu” Marcel Proust. Przyjaciółką Misi była Coco Chanel. W Polsce mało kto wie o tej niezwykłej osobie. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych powstał musical zatytułowany “Misia”. Autorem muzyki jest pochodzący spod Mińska Vernon Duke  (19031969). To on skomponował jazzowy standard “April in Paris”. Diagilew zamówił u niego balet “Zefir i Flora”. Chanel zaprojektowała do widowiska kostiumy. Ścieżki Duke’a i Misi w Paryżu musiały się przeciąć. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych powstało studyjne nagranie musicalu “Misia”. Mamy to nagranie. Wątków w historii Misi jest tysiąc. Jak w historii Europy i świata. Kultura nie zna granic.