Stara i nowa Europa w liczbach

Od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2022 r. we współpracy z partnerami z Polski (Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Niepubliczna szkoła podstawowa w Lamkowie), Włoch (szkoła podstawowa Istituto comprensivo Folignano-Maltignano, uniwersytet w Teramo) i Portugalii (zespół szkół São Bruno w Oeiras) realizujemy projekt partnerstwa strategicznego dla edukacji szkolnej pt. "Stara i nowa Europa - sztuka jako klucz do zrozumienia przemian społecznych i politycznych".

Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do interesowania się sztuką poprzez osadzenie jej w szerszym, wielodyscyplinarnym kontekście. Chcemy pokazać uczniom dzieła sztuki jako świadectwo czasów, w których powstały, tendencje artystyczne, jakie krążyły i rozpowszechniały się w Europie w czasach sprzed Internetu i szybkiej komunikacji oraz to, w jaki sposób były one powiązane z sytuacją polityczną i społeczną. Sztuka stanowić ma źródło inspiracji, tematów do dyskusji, pretekst do nawiązania kontaktów z młodymi ludźmi z innych krajów.

Projekt skierowany jest do młodzieży, uczniów, dla których zaplanowaliśmy międzynarodowe obozy artystyczne (maj 2020 na Warmii i Mazurach, w 2021 w Portugalii, a w 2022 roku we Włoszech) oraz nauczycieli, którzy będą rozwijać swoje kompetencje w zakresie animacji wideo, lap-booków, teatru, sztuk plastycznych, czy naukowego badania dzieł sztuki.

ROK I

GRUDZIEŃ 2019: Pierwsze spotkanie projektowe w Olsztynie

Przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich spotkali się w Olsztynie. Dla gości z zagranicy była to pierwsza wizyta w Polsce. Podczas spotkania omówiliśmy szczegółowy program na pierwszy rok realizacji projektu.

Points to discuss

Report of the meeting

Kolejny etap: rekrutacja uczestników. Zostanie przeprowadzona oddzielnie w każdej szkole. Zasady rekrutacji przedstawia ten filmik: KLIK 

Projekt ma swój Twin-space

 

 

LUTY 2020: filmowe warsztaty dla nauczycieli

Marlene, Claudia, Silvia, Roberta, Alessandro, Nika, Gabriele, Agnieszka, Małgorzata, Bożena, Monika, Beata i Mariola pod fachową opieką Macieja Janickiego (Filmowanie Kreatywne) zgłębiali tajniki tworzenia filmów. Nauczyli się podstawowych zasad filmowania (ustawiania kamery, nagrywania dźwięku, ustawiania tła, sceny, wywiadów) oraz montażu filmów (oprogramowanie, dobór muzyki, prawa autorskie). TUTAJ dostępne są materiały z warsztatów.

Materiały do filmów zostały zebrane w instytucjach kultury: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galeria Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (dziękujemy za udostępnienie sali na jeden dzień warsztatów), Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Teraz swoimi umiejętnościami dzielą się z uczniami przygotowując ich do kolejnego etapu projektu - sztuka w obiektywie kamery młodych Europejczyków - warsztaty wideo dla uczniów.

Coronavirus zmusił nas do zmiany harmonogramu projektu :(

Majowe warsztaty dla uczniów zostaną zorganizowane w późniejszym terminie. Nie tracimy nadziei i nie składamy broni!

Nagrywanie zdjęć
Dźwięk i edycja
Copyright
Jak zachować się przed kamerą?
Jak za pomocą muzyki i oświetlenia łatwo zmienić charakter sceny

MAKE MOVIES WITH YOUR MOBILE

Seria filmów instruktażowych uczących filmowania za pomocą smartfona

1) Zdjęcia

2) Dźwięk i edycja

3) Prawa autorskie

4) Jak zachować się przed kamerą

5) Charakter sceny