APOKALIPSA

Czy można było uniknąć śmierci całego pokolenia? Jak doszło do tak okrutnego i dalekosiężnego w skutkach konfliktu? Jak ludziom udało się przetrwać cztery długie lata okrucieństwa? „Apokalipsa: I wojna światowa” to seria, która podejmuje próbę odpowiedzi na te pytania. Program został wyprodukowany z wykorzystaniem ponad 500 godzin archiwalnych nagrań oraz pierwszych w historii prywatnych, amatorskich zdjęć. W programie będziemy przenosić się z okopów w północnej Francji na mniej znane odcinki frontów w Rosji, Serbii, Turcji, Palestynie i na arabskiej pustyni.

 

 

Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie zorganizowało projekcję francuskiego serialu dokumentalnego

„Apokalipsa: I wojna światowa”

Piątek 28 listopada, godz. 18.00

Odc. 1: „Furia”
11 listopada 1918 roku. Godzina jedenasta. Zapada nagła cisza. Poległ kanadyjski żołnierz George Price – to jedna z ostatnich ofiar tej rzezi, w której zginęło blisko 10 milionów żołnierzy i 9 milionów cywilów, a 21 milionów ludzi zostało rannych…

 

Odc. 2: „Strach”
27 sierpnia 1933 roku. Prusy Wschodnie. Hitler i Goering, weterani wojny 1914-1918, oddają hołd marszałkowi von Hindenburgowi przy monumentalnym pomniku upamiętniającym bitwę pod Tannenbergiem. Hitler mówi: „Tannenberg to symbol. To tu, w 1914 roku, zdecydowały się losy Niemiec.” Bitwa ta, do której doszło niecałe dwadzieścia lat wcześniej, jest dla von Hindenburga najważniejszym momentem w życiu – i najważniejszym momentem Pierwszej Wojny Światowej….

Sobota 29 listopada, godz. 17.00

Odc. 3 „Piekło”
Wrzesień, rok 1915. Miliony mężczyzn utkwiły w pułapce, jaką okazała się ta potężna machina wojenna. Okopy ciągną się przez całą Francję, aż do włoskich gór i dalej – na Bałkany, aż do bram Orientu. Cała Europa stoi w ogniu…

Odc. 4: Wściekłość”
Żołnierze są na skraju przepaści. Brak im już cierpliwości. Chcą powrócić do swoich domów. Poza frontem walk wszechobecny gniew i głód odciskają swoje piętno na społeczeństwach. Wojna zaraziła nieszczęściem wszystkie domostwa i zagościła na stałe w codziennym życiu ludzi. Potrzebne jest jakieś rozwiązanie. Wojna musi się zakończyć...

Odc. 5: „Wybawienie”
W październiku 1917 roku w Caporetto Włosi wdają się krwawą bitwę z Austro-Węgrami i Niemcami. Włosi odnoszą w niej dotkliwą porażkę. W tym samym czasie w Rosji Lenin na czele bolszewików rozpoczyna Rewolucję Październikową. Nowi komunistyczni włodarze rosyjscy podpisują w Brześciu niezależny traktat pokojowy z Niemcami i ich sojusznikami w marcu 1918 roku...

RUE DE SEINE. BIOGRAFIA PARYSKIEJ ULICY

28 października odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, tłumaczką, dziennikarką

Renatą Gorczyńską

z okazji publikacji  książki "Rue de Seine. Biografia paryskiej ulicy"
Wydawnictwo Austeria 2014

 

 

Renata Gorczyńska – pisarka, publicystka, dziennikarka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki – w latach 60. rozpoczęła pracę w telewizji, a kontynuowała w Programie III Polskiego Radia (kierowała m.in. redakcją muzyczną), w 1975 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. była asystentką i sekretarzem Czesława Miłosza. Od połowy lat 80. przebywała w Paryżu, współpracowała z paryską "Kulturą", Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, BBC. Po powrocie do Polski w latach 90. pracowała na stanowisku wicedyrektora Polskiego Radia BIS.

Autorka m.in. cenionych,  wielokroć wznawianych rozmów z Czesławem Miłoszem "Podróżny świata" (I wydanie amerykańskie w 1983); "Portretów paryskich" (wyd. Literackie 1999); "Jestem z Wilna i inne adresy" Wyd. Krakowskie 2003); "Szkiców portugalskich" (Zeszyty Literackie 2014) oraz  ostatnio "Rue de de Seine" (2014).
Laureatka nagród  im. Zygmunta Hertza (paryskiej "Kultury"), im. Dariusza Fikusa (1998).

 

 

Dzień Otwarty CPF

27 września 2014 odbył się Dzień Otwarty Centrum Polsko-Francuskiego.

Dzień Otwarty rozpoczął się od projekcji filmu zrealizowanego podczas tegorocznego obozu językowego - uczestnicy przygotowali francusko-polskie Kamishibai.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przygotowaliśmy zajęcia i zabawy, które prowadziła Julie Ayouti.

Dorośli mogli sprawdzić się w teście wiedzy o Francji - zwycięzcą został pan Marek Mróz z Olsztyna. Nagrodą w konkursie je bezpłatny semestr kursu językowego w Centrum Polsko-Francuskim.

Koncert piosenki francuskiej

17 września w Kamienicy Naujacka odbył się koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Mariny Nesvetovej-Marciniak.

Marina Nesvetova-Marciniak urodziła się na Wschodniej Ukrainie. Tam rozpoczęła też opanowywanie sztuki śpiewu i praktycznie od razu były to piosenki w wielu językach obcych.  Na pierwszym solowym występie zaśpiewała po-francusku "Pod niebem Paryża" i piosenka ta często później jej towarzyszyła. Śpiewanie w różnych językach - rosyjski, ukraiński, polski, angielski, francuski, hiszpański, włoski, hebrajski, yidysz - jest dla Mariny zamiłowaniem i wezwaniem. Na Ukrainie była laureatką nagród licznych festiwali młodzieżowych, w Polsce ma już na swoim koncie recitale piosenki Bułata Okudżawy, piosenki francuskiej, melodii filmowych, wystąpiła z półtoragodzinnym koncertem solowym w Brodnickim Domu Kultury. Od dwóch lat jest wokalistką i klawiszowcem w zespole rockowym. Spotkała też bratnią duszę - Jarosława Saleja, jazzowego akompaniatora i kompozytora.

Na co dzień Marina jest lekarzem weterynarii.

Kupalnocka 2014

Od 1 do 7 lipca br. na Mazowszu odbywały się XXII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku z udziałem zespołu BAGAD PANVRID AR BESKONT z Bretanii 

http://www.kupalnocka.cba.pl/index.php/pl/

Znany i nieznany Olsztyn w fotografii Jerzego Walugi

W dniach 11 czerwca - 28 lipca była czynna wystawa "Znany i nieznany Olsztyn Jerzego Walugi"

 

Jerzy Waluga (ur. 1930 w Warszawie) - ichtiolog, fotografik, dokumentalista. Ukończył studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, przez kilkadziesiąt lat pracowałw Instytucie Rybactwa Śródlądowego, gdzie zaczęła się jego przygoda z fotografią (początkowo naukową). W tym czasie zaczął również fotografować Olsztyn oraz Warmię i Mazury (sporo czasu poświęcił dokumentacji lotniczej). W archiwum posiada ponad 100 tysięcy negatywów, a wśród nich zdjęcia z licznych wypraw zagranicznych (od Francji przez Skandynawię po Syberię). Przewodnik PTTK, uczestnik krajoznawczych wypraw kajakowych, rowerowych. Autor licznych wystaw zbiorowych dokumentujących dzieje szkolnictwa wyższego w Olsztynie. Pomimo, iż obecnie na emeryturze, to nadal aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym stolicy Warmii i Mazur. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.

Obóz językowy

Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie zorganizowało 18 edycję obozu językowego z językiem francuskim.
Obóz odbył się w dniach 6-19 lipca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. 30 uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego pod opieką nauczycieli i animatorów z Côtes d'Armor pogłębiało znajomość języka francuskiego podczas codziennych zajęć językowych i rekreacyjnych. Innowacyjnością obozu było nauczanie języka przy użyciu techniki teatru Kamishibai: uczniowie pod kierunkiem Anais Fleur stworzyli własne przedstawienia opracowując ich scenariusz i ilustracje. Efekty ich pracy zostaną zebrane w reportażu filmowym.

Oprócz zajęć językowych uczestnicy zwiedzali olsztyńską BWA, zamek w Malborku, bawili się w Aquasferze, odwiedzili cmentarz wojskowy w Olsztynie, gdzie miało miejsce wzruszające spotkanie z panem Eugeniuszem Skibińskim, który opowiadał o swojej młodości, która przypadła na czas II wojny światowej.

Dodatkową atrakcją było spotkanie z artystami z francuskiej grupy cyrkowej Galapiat i udział w miniwarsztatach. Uczestnicy obozu obejrzeli także spektakl tego zespołu prezentowany w ramach Olsztyńskiej Trzydniówki Teatralnej.

Dziękujemy nauczycielom i animatorom - Gilles, Jean-Yves, Julie, Marion, Francesco, Gosi, Paulinie, Martynie i Natalii za doskonałą opiekę na uczniami i zapewnienie im wielu ciekawych zajęć. Dziękujemy Anais za zapał w dzieleniu się doświadczeniami w zakresie teatru kamishibai. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, chęć nauki i poświęcanie niemal każdej wolnej chwili na pracę nad spektaklami - efekty są wspaniałe!

Dziękujemy sponsorowi - firmie GRELAVI - Wasz wkład przyczynił się do uatrakcyjnienia programu obozu.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie obozu: http://cotesdarmor-warmie-mazurie.jimdo.com/

Europejski Dzień Sąsiada

23 maja w Domu Mendelsohna odbyło się spotkanie z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada "Around the World in One Place" zorganizowane przez Fundację Borussia

Młodzi ludzie z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji i Turcji zaprezentowali w Domu Mendelsohna narodowe potrawy, tradycję i elementy kultury swoich krajów. Goście spróbowali m.in. tradycyjnych precli niemieckich, prawdziwej włoskiej pizzy, francuskiego ciasta, poznali tajemnicę tureckiej kawy i obejrzeli hiszpańskie flamenco. Relacja na stronie FB - KLIK

DNI EUROPY w Centrum Polsko-Francuskim

W tym roku obchodzimy 10 rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej

 

 

 

Centrum Polsko-Francuskie proponuje Dni Europy w kolorach Francji - kultura, język i dobre wino - zapraszamy!

7 maja, godz. 17.00, Centrum Polsko-Francuskie
ul. Dąbrowszczaków 39

Otwarcie wystawy "Wielka Emigracja Polska po powstaniu listopadowym w Bretanii i Cotes d’Armor". Wystawa fotokopii  oryginalnych dokumentów archiwalnych oraz tłumaczeń na j. polski ze zbiorów archiwum departamentu Cotes d’Armor w Saint-Brieuc.  Autor wystawy: Kazimierz Brakoniecki. Współpraca Archiwum Côtes d’Armor. Prelekcja K.Brakoniecki.

8 maja, godz. 18.00, Kamienica Naujackaul. Dąbrowszczaków 3

Koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Iris Munos zatyt. "Od Piaf do Brela”. 

Iris Munos - francuska aktorka i piosenkarka urodzona 1986 roku, w Perpignan we Francji. Ukończyła Państwową Szkołę Teatralną w Castres. Przez wiele lat występowała na deskach francuskich teatrów oraz prezentowała swoje spektakle na największym na świecie festiwalu teatralnym w Avignon.
Karierę piosenkarską zaczęła w Lyonie w 2011 roku. Stworzyła wówczas program pod tytułem "Od Piaf do Brela". Pierwszą trasę koncertową zagrała w Polsce w maju 2012 roku.
Od 2012 roku akompaniuje jej poznański pianista Mateusz Urbaniak, doskonały jazzman i kompozytor. 
Wstęp wolny. Współorganizacja: MOK.

9 maja, godz. 18.00, Centrum Polsko-Francuskie

Spotkanie dyskusyjne na temat Europy i Polski z udziałem obywateli francuskich mieszkających lub przebywających w Olsztynie. Wstęp wolny.

godz. 20.00, Galeria Win w Olsztynie, ul. Stare Miasto 29/32 (wejście od ul. Okopowej)

Wino francuskie: smakujemy wina burgundzkie. Prowadzenie: Marek Gutkowski.

Wstęp płatny. Rezerwacja: galeriawinaolsztyn@wp.pl

13 maja, godz. 18.00, Centrum Polsko-Francuskie
"Inna Rosja, inni Rosjanie"-  prezentacja antologii rosyjskiej poezji antysystemowej autorstwa Mirosława Czecha  z udziałem autora opracowania i tłumacza wierszy pomieszczonych w tej antologii. Współpraca Uniwersytet W-M w Olsztynie.

Konkurs roman-photo

Lubisz robić zdjęcia? Lubisz komiksy? Znasz piosenki ZAZ?

Weź udział w konkursie na najciekawsze opowiadanie fotograficzne – roman photo!!!

Przygotuj fotograficzne opowiadanie zainspirowane dwiema znanymi piosenkami francuskimi: „Je veux” Zaz i „Je ne regrette rien” Edith Piaf, łączące zdjęcia i krótkie komentarze w języku francuskim. Uwaga: nie należy ograniczyć się do umieszczenia zwykłego podpisu pod zdjęciem, trzeba pamiętać, że przedmiotem konkursu jest krótka opowieść.

REGULAMIN

 

Konkurs wspierają:

Dla inspiracji przedstawiamy kilka przykładowych roman-photo, które zostały nagrodzone w poprzedniej edycji konkursu

Wystawa faksymile prasy francuskiej

Wystawa faksymile prasy francuskiej z czasów Komuny Paryskiej i początku I wojny światowej. Niezwykle interesujące świadectwo tamtych czasów. Wystawa składa się z artykułów z gazet różnych cji politycznych, w tym Le Tribun du peuple, Le Cri du Peuple, L'Humanité, a także Le Canard enchaîné i propagandowa niemiecka Gazette des Ardennes. Wystawa w języku francuskim była czynna w dniach 12-24 marca.

XVII DNI FRANKOFONII I KULTURY FRANCUSKIEJ

15 III 2014 (sobota) – jubileuszowy XXX Konkurs Poezji, Prozy i Piosenki Francuskiej (dla młodzieży szkolnej) w Nidzicy pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Organizatorzy: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy im. S. Wyspiańskiego, Nidzicki Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Nidzicy. Konkurs, rozdanie nagród (w tym przyznanych przez Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie i francuskie Stowarzyszenie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Saint-Brieuc), koncert finałowy. Zamek w Nidzicy.

16 III 2014 (niedziela) Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
godz. 19
Wydarzenie muzyczne! Koncert Bernarda Adamusa z Montrealu (Kanada) z zespołem; piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wielokrotnie nagradzany na festiwalach we Francji i Kanadzie; wydał trzy albumy; jako dziecko opuścił Polskę z rodzicami w 1981 r. i zamieszkał w Québec, francuskojęzycznej prowincji Kanady. Łączy blues, country, folk i hip-hop.
www.bernardadamus.com; www.myspace.com/badamus youtube

19 III 2014 (środa) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie
godz. 18
„Złote lata paryskiego krawiectwa”. Wykład Piotra Szaradowskiego – wykładowcy historii mody w School of Form w Poznaniu, kuratora wystawy Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku – połączony z prezentacją ubioru paryskiego domu mody z lat 50. Prezentacja pierwszej kolekcji Christiana Diora w 1947 roku przywróciła Paryżowi uwagę całego świata. Na przełomie lat 40. i 50. w stolicy Francji działało blisko 100 domów mody haute couture. Chociaż oczywiście nazwisko Diora świeciło najjaśniej, to nie brakowało innych sławnych mistrzów krawiectwa, jak Cristóbal Balenciaga, Jacques Fath, Jean Dessès, Pierre Balmain.
www. muzealnemody.blogspot.com 

20 III 2014 (czwartek) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie
godz. 18
Spotkanie autorskie z interesującym pisarzem, scenarzystą, dramaturgiem młodego pokolenia Zbigniewem Masternakiem z Puław, autorem najnowszej powieści z autobiograficznego cyklu „Księstwo” zatyt. „Nędzole” (Wyd. Zysk-Ska, 2014), w której barwnie opowiada o polskiej emigracji zarobkowej we Francji na początku XXI w. Z. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia, m.in. reżyser Andrzej Barański na podstawie trzech pierwszych powieści Masternaka zrealizował film „Księstwo” (2011), obecnie według najnowszej prozy autora przygotowuje film reż. Krzysztof Zanussi.

Godz.19.30 Galeria Sowa. ul. Zamkowa 2A w Olsztynie
Wydarzenie muzyczne! Koncert znanego celtyckiego zespołu The Brian Mc Combe Band: muzycy z francuskiej Bretanii, Szkocji, Irlandii w składzie: Brian McCombe, Ciara Brennan, Yvon Riou, Chris Dawson, Charles Lucas, David „Hopi” Hopkins. www.brianmccombe-band.com ; youtube.

21 III 2014 (piątek) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie
godz. 18


Niecodzienny spektakl ,,Książę i prawda” w wykonaniu Teatru na Jedną Chwilę według sztuki francuskiego pisarza i dramaturga Jean-Claude Carrière’a ,,Le jeune prince et la vérité”, którą spolszczyła, przygotowała, opracowała muzycznie i wyreżyserowała Anna Kajko. Grupę teatralną, działająca od 10 lat przy Domy Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Grazymach, prowadzi Anna Kajko w ramach terapii zajęciowej.

22 III 2014 (sobota)  księgarnia dla dzieci ,,Za Rogiem”
ul. M. Skłodowskiej-Curie 2/11
godz.10 Gry i zabawy w języku francuskim dla dzieci do lat 6
godz.11 Gry i zabawy w języku francuskim dla dzieci 7-10 lat.
Wstęp wolny, zapisy : info@ksiegarniadladzieci.com

24 III 2014 (poniedziałek) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie
godz. 10
Dr Bara N’Diaye, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: lekcja języka francuskiego w odmianie ,,afrykańskiej i paryskiej” dla uczniów IV LO w Olsztynie.

Uczniowie dowiedzieli się sporo na temat historii Senegalu oraz poznali nowe wyrażenia w języku francuskim, takie jak essencerie, disquette, gardinier,tarif, cadeauter, etre en etat 

25 III 2014 (wtorek) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie 
godz. 18

 


Otwarcie wystawy „Kartografia francuska” ze zbiorów map Roberta Klimka, olsztyńskiego politologa, przedsiębiorcy, historyka upowszechniającego wiedzę z pogranicza archeologii, historii i toponomastyki ziem pruskich; pisze pracę doktorską o szlakach komunikacyjnych średniowiecznej Warmii.  Francuskie mapy z XVII-XIX w. przedstawiają różne kraje, krainy, miasta Europy i Azji, w tym Polski, Prus, Niemiec. 

26 III 2014 (środa) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie
godz. 18
Międzynarodowy Dzień Poezji. Spotkanie literackie z poetą i tłumaczem Kazimierzem Brakonieckim z okazji wydania dwóch nowych tomów wierszy współczesnych poetów francuskojęzycznych w przekładach na j. polski: P. Keineg, J.-C. Caër, B. Geneste: „Patrząc z Bretanii”; K. White: „Geopoetyki” – CP-F, Olsztyn 2014.

28 III 2013 (piątek) Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie
godz. 18
Pokaz filmów francuskich z polskimi napisami: „Un homme qui crie” (Krzyczący mężczyzna), dramat, reż. Mahamat-Saleh Haroun, 2010; „Le nom des gens” (Imię człowieka), komedia, reż. Michel Leclerc, 2010.

29 III 2014 (sobota) Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
godz. 18
Wydarzenie muzyczne! Koncert piosenki francuskiej,, C’est si bon” w wykonaniu Joanny Wolnej z Poznania z zespołem – dwudziestowieczne przeboje gwiazd francuskiej estrady: Piaf, Dassin, Dalida i ZAZ w aranżacji swingująco-jazzowej.
www.piosenkifrancuskie.pl 

Zdjęcia z koncertu pochodzą ze strony www.olsztyn24.com 

IMPRESJE BRETOŃSKIE

W dniach 15 stycznia - 11 marca była czynna wystawa malarstwa

Marty Zarębskiej z Łodzi pt. IMPRESJE BRETOŃSKIE - Impressions bretonnes

 

Marta Zarębska – studiuje malarstwo na ASP w Łodzi, od 2012 roku bierze udział w indywidualnych i  grupowych wystawach malarstwa w  kraju i za granicą

Kilka słów o wystawie: KLIK

"W pracowni tłumacza"

5 marca 2014 roku (środa), godz. 18 odbyło się spotkanie literackie z cyklu "W pracowni tłumacza"

z estońskim poetą i tłumaczem AARNE PUU  

 

Aarne Puu urodził się w 1948 w Tallinie (Estonia), studiował na uniwersytecie w Tartu i Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki. Poeta, tłumacz literatury estońskiej i polskiej. Na estoński przełożył m.in. dzieła S. Lema, A. Sapkowskiego, a na polski wiersze J. Kaplinskiego, P.-E. Rummo, prozę F. Tuglasa, A. Valtona, M. Unta i innych. Tworzy w językach polskim i estońskim. Należy do Związku Pisarzy Estońskich. Opublikował kilka tomów wierszy, w tym "Jezioro mojej pamięci”(1989-nagroda im. A. Bursy), "Zmęczenie stuleciem” (2002), "Kręgi pamięci” (2007), "Proszę posłuchaj” (2010). Tłumaczony na języki obce. Mieszka w Krakowie.

 http://www.aarnepuu.com/

MY FRENCH FILM FESTIVAL.COM

W dniach 18 stycznia -15 lutego CPF organizowało projekcje filmów w ramach IV edycji internetowego festiwalu My French Film Festival.com. Podczas czterech spotkań wyświetlono 5 filmów pełnometrażowych i 7 filmów krótkometrażowych. Więcej informacji o festiwalu: KLIK

FERIE Z JĘZYKIEM FRANCUSKIM

Podczas ferii zimowych CPF zorganizowało zajęcia dla dzieci i młodzieży:

Poniedziałek 27 stycznia, godz. 15.00
Środa, 29 stycznia, godz. 15.00
Warsztaty z pisania CV i listu motywacyjnego skierowane do uczniów liceum i studentów, którzy chcieliby znaleźć sezonową pracę we Francji (opieka nad dzieckiem, kelner…) lub staż we Francji.
W programie: jak napisać CV i list motywacyjny w języku francuskim; gdzie szukać ofert pracy i stażu.
Dla kogo: licealiści i studenci, konieczna znajomość języka francuskiego minimalnie na poziomie A2
Długość: 1h30

Czwartek 30 stycznia, godz. 10.00
Zajęcia w języku francuskim dla dzieci i rodziców.
W programie: śpiew, kukiełki, zajęcia plastyczne… w języku francuskim (i trochę po polsku!)
Dla kogo: dzieci 3-6 lat, mówiące po francusku lub nie
Długość: 1h

Czwartek 27 i piątek 31 stycznia, godz. 13.00
Zajęcia w języku francuskim i polskim dla dzieci w wieku 6 - 12 lat.
W programie: opracowanie i wykonanie opowieści fotograficznej w języku francuskim. Wasze zadanie: wyobrazić sobie polsko-francuską przygodę i ubrać ją w obrazy w ciągu  2 dni!
Dla kogo: dzieci 6-12 lat, mówiące po francusku lub nie
Długość: 3h

16 stycznia 2014 r. odbyło się spotkanie organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie i Centrum Polsko-Francuskie

 z okazji wydania numeru 4/2013 pisma VariArt

poświęconego tematyce przekładu literackiego, w którym udział wzięli olsztyńscy tłumacze i autorzy numeru:
Joanna Demko, Alina Kuzborska, Kazimierz Brakoniecki, Krzysztof D. Szatrawski

Gość specjalny wieczoru: Krystyna Rodowska z Warszawy

autorka najnowszego przekładu ,,W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta

 

Filmowy reportaż ze spotkania przygotowany przez portal olsztyn24.com: KLIK

Dni Bretanii

Kolejna edycja Dni Bretanii już za nami. w 2013 r. gościliśmy znakomitych artystów z Bretanii, którzy zapewnili nam emocje muzyczne, chwile zadumy nad mądrościami ludowymi wyrażonymi w bajkach i możliwość bretońskich tańców.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyłączyć się do nas i wspólnie świętować Dni Bretanii.

Tegoroczne imprezy rozpoczęliśmy muzycznie: najpierw koncertem zespołu Mabir Trio zorganizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, następnie warsztatami tańca bretońskiego w Pałacu Młodzieży w Olsztynie

Tradycyjnie zaproponowaliśmy wystawę o Bretanii: przez cały listopad w galerii Centrum jest dostępna wystawa akwarel pani Elżbiety Jaszczuk z Olsztyna

Obejrzeliśmy także film pt. "Polska-Bretania" autorstwa Piotra Zarębskiego z Łodzi, dokumentujący historyczne relacje i długoletnią obecność Polaków w Bretanii.

W ostatnim tygodniu gościliśmy Danièle Plouzennec i Soizig Simier z Saint-Brieuc, które opowiadały bretońskie baśnie w olsztyńskich szkołach. Dziękujemy szkołom, które umożliwiły spotkanie z uczniami:
Szkole Podstawowej nr 2, ZSO nr 2, ZSO nr 7 i LO III.